| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani și am tensiunea 130 cu 70, nu beau cafea sau cola, dar de doi ani și ceva nu îmi iese tensiunea normală. Credeți că e ceva grav? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Acum cativa ani, cine avea tensiunea aceasta se spunea ca e de "aviator". Intre timp, marjele intre care se situeaza valorile normale s-au modificat drastic in jos si unii specialisti spun ca in acest fel au aparul o multime de "oameni" bolnavi si industria medicamentelor a crescut vertiginos.Parerea mea de hipertensiva (din familie,ereditara) este ca daca nu ai pe nimeni in familie pe care sa-l mostenesti cu boala asta,stai linistita,ca este o tensiune buna. Va trebui ca in viata ta sa reduci foarte mult sarea din alimente si grasimile prajite,adica prajelile iar cafeaua sa fie consumata cu moderatie. Sunt oameni care au o valoare mai maricica a tensiunii fara sa fie bolnavi,ci asa este felul lor de a fi.
Si mai e ceva: tensiunea nu este o valoare fixa,ea difera in functie de efort,stare sufleteasca,emotii, alimentatie, etc. si se ia numai in pozitia de sezut, cand esti linistita.
Ca semn de alarma, functionarea defectuoasa a rinichilor duce la ridicarea valorii tensiunii.

| RAY a răspuns:

Tensiunea difera in functie de ora, dimineata avem alta tensiune, dupa masa alta tensiune, seara, noatea si tot asa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Esti ok. Daca te iei dupa doctoori ei au pus bareme de normalitate mai joase decat normal ca sa indoape lumea cu medicamente sa faca bani farmacia.
https://www.youtube.com/watch?v=RebjXaK6gEw

| CuriousStuff a răspuns:

Ai o tensiune normala. Probabil tensiune de halat alb. Nu e nimic.

| Claudiu1905 a răspuns:

Da, cam in 80 de ani de acum incolo ai terminat-o, maxim 90

| Teodorel a răspuns:

Avand in vedere ca nu esti chiar matura presupun ca e normal sa nu ai o tensiune relativ normala

| Diaana17 a răspuns:

Bună! Cosultă un doctor, noapte bună!