| JustanApple a întrebat:

am 16 ani și va cer ajutorul în legătură cu o problemă căreia nu-i găsesc răspuns ...Astăzi m-am trezit cu o durere în zona vaginala după ce dădusem câteva ture cu bicicleta.Ei bine, problema este ca am observat niste pete roșii care nu mi-au trecut nici după câteva ore. Nu știu dacă aceste pete au apărut în urma plimbarii mele cu bicicleta neapărat, ma gândesc ca ar fi apărut de ceva timp iar eu nu am băgat de seamă. Cert este că am cautat pe internet și toate bolile vaginale care au ca și simptome sceste pete roșii sunt transmise sexual, iar eu nu am întreținut niciun fel de act sexual pană acum.Aș dori, dacă există cineva expert în domeniu sa mă ajute, vă rog, niciodată nu am mai pățit asta și mi-e teamă ca ar putea fi ceva grav! Igiena a fost întotdeauna corespunzătoare, de aceea ma îngrijorez atît de mult, nu știu care ar putea fi cauza apariției acestor pete! Aștept răspunsurile dumneavoastră! Vă mulțumesc din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ti-ai traumatizat vulva frecandu-te de saua de la bicicleta. Atata timp cat menstii o igiena normala, nu ai motive de ingrijorare

| JustanApple explică (pentru Brigaela):

Sper să fie așa... vă mulțumesc!

| Brigaela a răspuns (pentru JustanApple):

Daca nu trec in 3-4 zile, mergi sa te vada un ginecolog, dar eu sunt convinsa ca vor trece.

| JustanApple explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc mult de răspuns! Sunt mai calmă acum.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Eu banuiesc o trauma a himenului(ruperea lui ) pentru ca mersul pe bicicleta este una din situatiile incriminate de acest accident(alte situatii pot fi practicarea gimnasticii sau a echitatiei).Zic sa-i povestesti mamei despre ce ti s-a intamplat--- ea este prima care ar trebui sa stie! Daca banuiala mea se adevereste( este confirmata de ginecolog) nu te speria caci, printr-o operatie simpla, himenul poate fi refacut.

| JustanApple explică (pentru alessia5158):

Da. cred ca nu mi-ati inteles intrebarea... banuiesc ca daca era vorba intr-adevar de o dezvirginare datorita mersului pe bicicleta cred ca m-ar fi durut.dar petele au inceput sa-mi treaca. asa ca nu asta a fost problema.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu zic ca e o febra muzculara.Si in zona aia ai muschi.
Eu cand mergeam la concerte de ex, a doua zi ma trezeam cu dureri de gat, Si apoi imi dadeam seama ca am acele dureri pentru faptul ca am dat mai tare din caplaughing

| onasis1961 a răspuns:

Nu ai reglat poziţia cea mai adecvată la şeaua bicicletei.Iar ce a zis cineva de pe aici că poţi fi dezvirginată, stai linistită că nu se întâmplă aşa ceva, poate dacă ai folosii o bicicletă de asta specială:http://www.funlink.nisi.ro/articol.php?articol_id=1

| JustanApple explică (pentru onasis1961):

Da. foarte amuzant...