| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani. In luna februarie anul aceste am luat antibiotice pt o durere de masea si mi.a aparut candida. Nu am fost la doctor pt ca nu era grav am luat creme si pastile imi trecuse la un moment dat. In luna iulie am vrut sa fac sex cu prietenul meu totul a decurs bine, avea prezervativ. Eu fiind virgina. Nu am reusit deoarece ma ustura ff tare. Lubrifiata eram destul. Dupaba doua zi m.am uitat si eram putin rosie. Aveam o iritatie o inflamatie. Dupa o luna am ajuns si la doctor. Acesta mi.a spus ca am candida si ca iritatia si usturimea e provocata de ea. Mi.a dat 10 zile tratamentul cu pastile Nistatina si sutie Clotrimazol. Am luat si nu.mi trecuse. L.am sunat si acesta a spus ca sa urmez tratamentu in continuare inca 5 zile. Si mi.a trecut dupa asta. De usturat nu ma mai ustura asa tare dar tot era ceva, iar acum dupa 2 saptamani de cand mi.a trecut a reaparut din nou candida. Am incercat tot felu de creme pastile am fost la medic nu.mi trece. Scurgerea apare mereu iar usturimea e tot acolo. Cand urinez ma ustura sex nu pot face ca ma ustura. Spuneti-mi ce sa fac pentru a trece candida de tot dar mai ales spuneti-mi cum scap de iritatie si usturime. Va rog frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Probabil a luat si prietenul tau.
Presupun ca medicul ti-a zis ca trebuie si tu si prietenul tau faceti tratamentul o anumita perioada de timp, si in perioada asta nu aveti voie sa aveti contact sexual.
Asigurati-va ca amandoi sunteti vindecati inainte sa va reincepeti viata sexuala.

| CuriousStuff a răspuns:

Te duci la medic, ii spui ca tratamentul nu da rezultate, iti da altul...
Noi nu te putem ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e sa consulti un alt medic, sa specifici acestuia ca nu ti-a trecut dupa tratamentele incercate.Ai putea cere o antibiograma. Ti se recolteaza o proba cu secretiile vaginale si pe baza asta se va stabili cu exactitate antibioticul. Altfel nu vei face altceva decat sa testezi alte antibiotice care daca nu vor avea efect, vor creste rezistenta "Candidei Albicans" care provoaca candidoza.

| Lola05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Candidoza nu se tratează cu antibiotice, ci cu antifungice. Candida e o ciupercă și de multe ori apare chiar din cauza tratamentului cu antibiotice, care ucide toate bacteriile benefice ce țin candida sub control. Toți avem candida în organism, însă un dezechilibru o face să prolifereze și să și-o ia în cap și să ne dea simptome supărătoare. De multe ori nu e de ajuns doar tratamentul, ci trebuie rezolvat dezechilibrul care a dus la apariția ei...

| Lola05 a răspuns:

Draga mea, mergi și cumpără-ți o cutie de probiotice. Eu le iau de la plafar, sunt mai ieftine decât cele din farmacie și sunt și mai multe tulpini de bacterii benefice. Mănâncă iaurt și murături, dar și ceapă, usturoi, pe cât posibil. Chiar acum fugi și fierbe o oală de apă, adaugă în ea 10 linguri mari de sare (sau un pahar), toarn-o într-un lighean mai mare curățat bine de tot în prealabil (în care să poți sta în fund), lasă apa să se mai răcească până la gradul de suportabilitate și apoi fă o baie de șezut de 20-30 de minute. Ai să vezi că îți calmează simptomele și te vei simți mult mai bine.
Repetă diseară înainte de somn și mâine seară și tot așa până la dispariția problemelor și încă 2-3 zile după ce nu mai ai deloc simptome.
Important este ca în aceste zile să eviți dulciurile! Zahărul ajută candida să "înflorească", așa că încearcă să nu-i creezi un mediu propice în organism.
Poți încerca băi de șezut cu ceai concentrat de coada șoricelului, este o plantă foarte bună pentru probleme ginecologice. Poți adăuga și mușețel. Alternează-le cu băile cu sare.
Atenție! Sarea trebuie să fie neiodată: ori sare gemă de murături, sare de mare. Nu folosi sarea de masă, e plină de aditivi și e sărăcită de tot ce are benefic în ea. Chiar dacă sarea de murături pare "murdară", lucrul acesta nu te afectează cu nimic, așa că să nu te sperii.
Multă sănătate!

| AndreeaCr a răspuns:

Buna.Imi pare rau ca treci prin aceasta situatie. Cel mai probabil ai o infectie mai rezistenta la tratament. Te sfatuiesc sa mergi din nou la medic, poate chiar sa il schimbi, astfel de infectii pot avea repercusiuni serioase daca nu sunt tratate. Sanatate multa!

| DanyelaM a răspuns:

SophieX. Am facut si analize si mi.a dat ca rezultat candida. Si pe analize scria si ce medicamente pot lua si cele pe care le.am luat erau prezente acolo.

| DanyelaM a răspuns:

FerLin am spus ca nu am reusit sa fac sex si ca sunt virgina. Nu stiu ce ai inteles tu.