| alexandru1014 a întrebat:

Ma confrunt cu o candida orală, imi tot dispare si apare pe limba.
Am luat timp de o săptămână glicerina cu nistatina si nistatina pastile una la 8 ore.
Imi trecuse iar acum vad ca mi-a reapărut.
S-a mai confruntat cineva cu problema aceasta si daca da cum a rezolvat o.
Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RasfoiescPeNet a răspuns:

Din cate inteleg ai afte. Daca persista poti consulta un medic.

MANIFESTARI

Ulceratii albicioase si dureroase ale limbii, gingiilor sau gurii. Nu sunt prezente nici febra si nici inflamarea ganglionilor regionali. Se vindeca singure fara tratament.

CAUZE

Necunoscute: pot fi provocate de virusi.

Par sa fie favorizate de unele alimente: banane, migdale, nuci, branzeturi.

CE TREBUIE FACUT

Unele produse pot sa calmeze jena pe care o produc. Este vorba in principal de anestezice locale. Produsele impotriva durerii ( Durere) pot si ele sa fie folosite. Bai de gura cu aspirina solubila (sase comprimate sau pliculete de 500 mg intr-un pahar mare cu apa) sunt uneori eficace (atentie sa nu inghititi!).

https://www.esanatos.com/......i93249.php

Solutie contra aftelor bucale
http://www.mediculmeu.com/medicamente/solutie-contra-aftelor-bucale.php
http://www.scritub.com/medicina/Tratamente-pentru-afte13345717.php