| DandelionColor a întrebat:

Am 16 ani si 45-46 de kg si as vrea sa mai slabesc vreo 2-3 kg cred (sau ca sa zic mai exact sa imi tonifiez abdomenul si talia care sunt cam "pufoase"). Nu cred ca am mai mult ce sa "dau jos" poate putin de pe picioare laughing Dar ideea e ca am nevoie de putin ajutor pentru asta. Locuiesc cu bunicii care nu vreau sa afle ca vreau sa slabesc pentru ca eu eram ok pana sa ma mut la ei, dar obligandu-ma sa mai mananc putin si inca putin am depasit greutatea "ideala" si acum habar n-am cum sa scap de ea. La prajeli am renuntat pe cat posibil (mai rar mananc ceva ceva gen clatite sau cartofi prajiti, cam o data pe saptmana), beau apa cat pot, dar trebuie sa fac miscare si nu stiu cum. Nu pot merge la sala sau ceva (vor afla cumva), si exercitii de facut acasa am timp doar dimineata cand e sora mea plecata la scoala. Tin sa mentionez ca la scoala nu imi iau mancare, dar din pacate mananc seara cand ajung inapoi pe la ora 8-9 :-(
As vrea ceva sfaturi si exercitii care se pot face acasa, sunt energica si sportiva de felul meu, deci ma impac cu miscarea.
P.s. Inainte sa ziceti ca deja sunt destul de slaba pentru varsta mea vreau sa stiti ca am 1.50m inaltime. Sper doar sa nu radeti sau sa imi ziceti ca sunt mica si indesata sau asa-ceva confused
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa te infometezi nu este nici sanatos si nici normal, ca organismul se opreste din slabit si asteapta pana ii dai mancare si apoi atunci depune imediat. Daca vrei sa slabesti trebuie sa mananci 5 mese pe zi, cate putin! Ceea ce trebuie tu sa scoti din mancare ca sa poti sa dai jos sunt: painea, cerealele, pastele, foitajul, dulciurile, zaharul, sucurile, cartofii prajiti, clatitele, prajiturile, gemurile.

| AliGab a răspuns:

Pai la 1.50 greutatea ideala este 42-43 intr-adevar, dar asta depinde de tonifierea muschilor (daca ai muschii tonifiati, s-ar putea sa cantaresti mai mult dar sa arati mai bine). Pai incearca sa faci miscare dimineata, Iti poti lua totusi un pachet la scoala pe care sa il consumi in jur de ora 16 daca inveti dupa-masa, iar seara mananca ceva usor, gen iaurt, fructe etc. si exclude painea. Daca nu te poti duce la sala (nici nu stiu cat de indicata este sala in cazul tau, fiind inca in crestere) si bunicii au posibilitate financiara, iar tu posibilitate de timp si deplasare la o piscina acoperita, roaga-i sa te inscrie la un curs de inot, iar daca stii deja sa inoti, spune-le ca ai vrea sa te perfectionezi, fara sa le spui adevaratele motive happy. Acest sport ajuta si la tonifierea intregii musculaturi si la imbunatatirea circulatie si indreptarea coloanei si nici nu iti solicita articulatiile.