| razex16 a întrebat:

Buna am 16 ani si de 2 luni am ceva dureri cand si cand in partea dreapta si cand fug ma doare in partea stanga imi ziceti si mie ce e? nu imi dau seama. Durerea nu este mare putin jeenanta dar nesuportatoare. As putea sa stau cu durerra mult si bine dar as vrea sa stiu cam ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Pai depinde unde te doare(sus,jos). Daca te doare in partea stanga jos, s-ar putea sa fie intestinele (e o probabilitate).S-ar putea sa te doara datorita miscarii pe care o faci. Daca durerea e localizata in partea dreapta sus,imediat sub coaste,ar putea fi de la ficat,fiere,iar daca e situata in partea stanga sub coaste ar putea fi se la splina. Sa stii ca sunt multe boli care pot da dureri in stanga si in dreapta abdomenului. Conteaza mult daca prezinti si alte simptome gen greata, varsturi, stare febrila.Cel mai indicat ar fi ca daca durerea persista sau creste in intensitate sa mergi la medicul de familie pentru o consultatie. multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Ilusion :X a răspuns:

Este splina, ficatul, din cauza ca depui prea mult efort, cand patesti asa, intinde-de in pat, stai ghemuit.

| Tempora a răspuns:

Ai probleme cu spina şi ficatul. Ţi-aş recomanda să te adresezi la medicul gastrolog.