| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani și am intepaturi la coasta stanga, uneori sunt puternice, alteori mai slabe, câteodată ma înțeapă și în partea dreapta. Pe lânga asta mai am și intepaturi la inima sau ma doare la apăsare. Am început sa am intepaturi și în spate. Ce poate fi? Am făcut analize și au ieșit bine, urmează sa le mai fac o data ca sa fiu sigura. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Inima nu inteapa si ce descrii tu acolo nu e durere de inima. Probabil durerea ta se modifica cu respiratia si miscarea, adica atunci cand tragi aer in piept sau misti acea zona te doare mai tare, atunci e ori o nevralgie intercostala, ori o banala durere pe care cu totii o mai avem din cand in cand si nu reprezinta nimic de patologic. Apare din cauza lipsei de activitate fizica, daca stai mult intr-o pozitie, daca dormi rau, sau multe alte motive. Fa niste sport si o sa-ti treaca. Nu e nici inima si nici plamanii daca nu ai alte simptome si durerea se modifica la miscare si respiratie.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Durerile nu se modifica din cauza mișcării sau respirației, din contra, chiar dacă stau într-un loc înțepăturile tot le am, încep din senin, fără sa fac ceva diferit.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cand tragi aer mult in piept nu te doare mai tare? Pentru ca daca zici ca nu e clar ca nu ai nicio durere sau durerea e doar in capul tau.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Uneori, foarte rar când respir mai adânc, dar durerea nu e în capul meu, nu sunt nebuna.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fii nebun/a ca sa ai o durere care de fapt nu exista, se numest nevroze si sunt destul de frecvente.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Exista posibilitatea sa ai o nevralgie intercostala. De obicei aceasta afectiune da o astfel de simptomatologie. Apropo durerea nu merge si in umar si/sau nu coboara pe mana in jos? Pentru prevenire ar trebui sa mergi sa iti faci si un EKG.

| cevdet a răspuns:

Ce fel de analize ai facut? Mergi la pneumoftiziologie.