| anonim_4396 a întrebat:

De 3 zile mi-a aparut un discomfort in partea dreapta sub coasta(nu este durere,este o apasare si cateodata mici intepaturi) ce poate sa insemne din aceste simptome? P.Stonguerecizez ca eu mai mereu sunt constipat(chiar si balonat cateodata,nu prea pot manca mult, nu am pofta de mancare)...Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Poate fi o problema a colecistului, spre exemplu diskinezie biliara, nisip, o simpla indigestie sau colecist cudat. Probabil ai mancat ceva care ti-a picat greu, cu multa grasime, ciocolata sau fast food. Incearca initial un tratament naturist cu ceai de anghinare, apoi daca nu trece, medicamentos cu Anghirol si/sau Colebil.
Daca problema revina sau nu iti trece in 2-3 zile, mergi sa iti faci o ecografie abdominala si cu rezultatul mergi la un gastroenterolog.

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Multumesc frumos! Doar voiam sa imi fac o idee despre ce as putea avea, joi sunt programat la medicul de familie si dupa o sa vedem mai departe ce o sa fie, sper sa nu fie ceva grav.

| Bosu555 a răspuns (pentru AdelinaC):

Eu am mâncat o cutie de chiochotoff și după o oră tot la fel ca întrebarea de sus am un disconfort și câteodată o înțepătură

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai ceva probleme la ficat care, intr-adevar, asa se manifesta.Prin niste intepaturi.Mergi la un control si sa speram ca nu este ceva grav.

| LaLaura a răspuns:

Buna, e legat de rinichi, poate sa fie o infectie urinara. Cel mai bine este te duci la medicul de familie, sa nu fie ceva mai grav. O seara buna.

| darrio2007 a răspuns (pentru LaLaura):

Rinichii sunt in spate nu sub coasta.Mai invata anatomia omului.

| inger13 a răspuns:

In dreapta sub coasta poate sa fie ficatul...organul ce nu doare, cateodata inteapa si provoaca balonari si probleme cu digestia, stari de oboseala etc.
Ti-as sugera sa iti faci cat mai curand un control amanuntit deoarece este foarte periculoasa o boala la ficat!
Sfat prietenesc: Nu te duci la medic sa-i spui ce crezi ca ai, ii spui simptomele si el va decide ce analize sa-ti faca. Nu mai amana, se poate agrava