| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si de o luna si ceva sufar de atacuri de panica.Inca mai am atacuri dar incerc cat pot sa ma stapanesc.Am facut analize la sange si la urina mai ales la inima unde eram cel mai ingrijorat si toatte au iesit ok.Dar tot sunt nelinistit.Nu pot sa ma fac sa ma simt bine.Stau in fiecare zi si imi ascult inima si imi bate ciudata ( e ca o bataie rapida si dupa isi revine la normal).Mai nou vad cu ochii niste firulete negre care trec prin fata.Sunt si putin ametit cateodata.Simpt o ca o vibratie in cap si dupa ametesc deodata is imi revin.Mie frica sa nu am tumoare pe creier. Daca avei iesea la analize? Adica vreau sa spun ca e din rau in mai rau.Parca as fi blestemeat, vine una dupa alta. Vreau si eu niste sfaturi cum sa trec peste astea.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Mergi odata la psiholog.
Sa te invete sa te ocupi de problema ta.

La tine este de natura psihologica. Cateva sedinte vor incepe sa te linisteasca.

5 răspunsuri:
| Nomealy a răspuns:

Ooh...daca analizele la inima au iesit ok, insa tu simti ca inima ta nu e ok, adica nu bate bine, atunci, parerea mea e ca ceea ce ai tu nu e de natura medicala, cred ca e de natura spirituala. Eu cand eram mica (aveam vreo 5-6 ani) aveam atacuri de panica deoarece, nu stiu exact : ori am avut lipitura (cauta dex) ori mi s-au facut farmece, insa atacurile mele de panica se manifestau un pic diferit, totul incepea din vis, simteam ca totul e incalcit in jurul meu, vedeam tot felul de linii, forme si culori neclare, ma sculam si incepeam sa plang foarte tare, nu eram constienta total, si simteam o frica //...m-am vindecat brusc dupa ce m-a descantat o femeie dintr-un sat
Eu ti-am zis ce s-a intamplat cu mine pentru a-ti face o idee si pentru a incerca sa analizezi lucrurile si d.p.v spiritual
A-i putea da mai multe detalii, referitor la starea ta?

| Moga10 a răspuns (pentru Nomealy):

Am o neliniste in mine.Chiar daca stiu ca nu am nimic, la mine tot se manifesta si ma pun pe ganduri si ma gandesc de ce am eu toate astea daca nu am nimic.Si sunt nefericit nu mai sunt ca inainte vesel si glumet...sunt mai inchis in mine.

| Nomealy a răspuns (pentru Moga10):

Si eu am trecut printr-o schimbare de genul ...la inceput imi parea rau ca sunt asa, nu mai puteam glumi ca inainte, nu mai puteam rade ca inainte.Acum, insa mi-am dat seama ca nu-i asa... daca stii cum sa treci prin acel rau, tot raul va fi spre bine
Parerea mea este ca trebuie sa-i spui cuiva, cineva din exterior poate vedea ceva ce tu nu-ti dai seama
Esti cumva intr-o perioada cand iti pui intrebari de genul : " eu pentru ce exist? ", "care este scopul meu pe pamant", "ce-i cu viata, de unde a aparut?", "exista Dumnezeu, viata dupa moarte? "

| Moga10 a răspuns (pentru Nomealy):

Nu.Sunt doar stresat de simptomele astea ma termina nu le suport incerc sa le ingor dar parca tot mai rau, sunt o persoana foarte emotiva si orice ma doare ma ingrijorez, de ce ma doare daca nu am nimic, de ce ma chinuie desi eu nu ma gandesc, mereu am senzatia ca mor in momentu ala cand ma doare ceva...

| Nomealy a răspuns (pentru Moga10):

Ok...asteapta, timpul le rezolva pe toate