Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

am 18 ani am facut Ekg si scrie:hipertrofie ventriculara stanga, infarct anterior acut, flutter atrial ar trebui sa ma ingrijorez? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daniel2332 a răspuns:

Aparent hipertrofia ventriculara infractul anterior acut si flutterul atrial sunt toate cauzate de prea mult efort fizic, flutterul atrial mai poate fi cauzat si de fumat si bautul alcoolului te sfatuiesc sa renunti la toate pentru o perioadabig grin

10 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Consulta un medic de specialitate,pe electrokardiograma, nu apar decat niste grafice, ceea ce descri este o interpretare a acelei EKG, eu mi-as face griji dupa ce as consulta un cardiolog, sau chiar mai multi; respecte

| facepalmlol a răspuns:

Infarct?
Nu esti cam tanara pentru asa ceva?
Fa-ti mai mule consultatii, repeta analizele lunar si vezi parerea mai multor cardiologi.

| marcous a răspuns:

Da, ar trebui. Te-ai nascut cu malformatii la inima? E mult prea devreme pentru asa ceva...

| karinne94 a răspuns (pentru marcous):

Nu dar am zis sa fac Ekg pentru ca simteam ca nu respir uneori bine si ma mai durea din cand in cand inima.prima data mi-a iesit infarct anterior acut si flutter si dupa cateva zile mi-a iesit hipertrofie ventriculara stanga si fluter atrial

| Simona8807 a răspuns:

Consulta un medic cardiolog cat mai curand posibil! El iti poate raspunde cel mai bine.

| karinne94 a răspuns (pentru Simona8807):

Vineri am programare la cardiolog. sper sa nu se intample nimic grav pana atuncistraight face

| Simona8807 a răspuns (pentru karinne94):

Nu o sa se intample nimic happy stai linistita, nu te agita si nu intra in panica! happy O sa fie bine, doctorul o sa aiba grija de tine! happy

| karinne94 a răspuns (pentru Simona8807):

Bine multumesc :*

| Simona8807 a răspuns (pentru karinne94):

Cu placere! :*

| unyckatu a răspuns:

Eu asa zic...cunosc pe cineva in aceeasi situatie si nu ii este bine deloc