| Loreee_9776 a întrebat:

am 18 ani, prima menstruatie am avut-o la 16 ani...nu mi-o venit menstruatia de 2 luni.tin sa mentionez ca sunt virgina.vreo metoda ca sa imi vina... ceva sfaturi va rog, am inceput sa ma ingrijorez sad :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat prea multe detalii...

Ar fi fost IMPORTANT de ştiut : dacă ai mai avut astfel de întârzieri, dacă ai fost la medicul endocrinolog/ginecolog pentru aceste dereglări/întârzieri ( dacă DA, atunci la ce dată, ce diagnostic s-a pus şi ce tratament ai primit - denumirea/mod de administrare/perioada tratamentului ), datele ciclului tău pe anul acesta, dacă ai luat ceva medicamente în ultimele 2 luni, alte afecţiuni ( boli ) pe care le ai, etc.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

Totuşi, având în vedere că prima menstruaţie ţi-a venit DOAR la 16 ani ( în timp ce menarha apare, în general, între 11-14 ani ) aş înclina să CRED ( 90 % ) că ar fi vorba de o dereglare HORMONALĂ, în organismul tău fiind un dezechilibru hormonal care a generat întârzierea primei menstre până la 16 ani ( precum şi aceste dereglări ).

Deci, ÎNTÂI să mergi la un control la medicul endocrinolog şi să-ţi facă "dozajul" hormonal : va depista dezechilibrul şi vei primi tratamentul aferent ( implicit se va regla şi ciclul menstrual ).

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă eşti virgină, sarcina cade din prima. Poate o răceală. Bine ar fi să te consulte un ginecolog.Multă sănătate!

| mona a răspuns:

Incearca sa beai zilnic ceai ..traista ciobanului,,[scrie cum se procedeaza pe cutie] sau daca nu poti consulta si un ginecolog

| Estera123 a răspuns:

Vreun motiv de ingrijorare nu ar trebui sa ai. Dereglarea menstruatiei este normala sau poate aparea din anumite probleme minore, cum ar fi o raceala sau stres. Si eu ma ingrijoram cand eram mai mica si imi tot spunea lumea ca normal ar fi fost ca pana la 17-18 ani sa se regleze, dar dupa parerea mea este o prostie. Nu o sa vezi nici macar o femeie de 30 de ani care sa o aiba reglata. Daca esti chiar asa de ingrijorata te poti duce la un ginecolog (desi nu te sfatuiesc, pentru ca esti virgina) sa iti dea anticonceptionale (este singura metoda prin care te poate ajuta sa ti-l regleze).

| DiannaDia a răspuns:

Consulta un ginecolog.normal,ar trebui sa iti vina neregulat dar nici chiar asa.consulta un medic si vei afla tot ce ai nevoie happy

| pisicutzamik a răspuns:

Buna eu iti pot recomanda sa faci bai fierbinti la picioare si sa bei vin rosu eu asa fac cand imi intarzie cateva zile iar dupa cateva bai fierbinti imi vine, sper sa-ti vina si tie daca nu du-te la ginecolog!

| prima a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te adresezi la medik.dar nu-ti fa tare mari griji. menstruatia decurge regulat si bine dupa 2 ani la unele persoane. totul va fi okaY

| simonnna a răspuns:

Cel mai probabil ai un chist ovarian, care nu e ceva atat de grav dar trebuie sa mergi la doctor.O sa-ti dea un tratament si iti revi in cateva luni...