| Argent_Britney_1999 a întrebat:

Am 18 ani și am aflat acum 3 săptămâni ca sunt însărcinată. Sunt foarte speriata, nu vreau sa omor un copil nevinovat dar nici nu cred ca sunt capabilă sa ii pot oferi tot ce are nevoie, afecțiune, posibilitate financiară...sa îl aduc pe lume datorită acestei greșeli imense intr-o nefericire. Doar asta gândesc acum și chiar as avea nevoie de un sfat va rog atat. As dori sa imi termin liceul, bac-ul, nu cred ca sunt in stare sa cresc un copil... Am primit pastilele respective pentru un avort medical, le am in camera dar îmi este foarte frica, sunt încă in șoc. nu îmi doresc nici sa omor un suflet dar nu îmi doresc nici un copil, o sarcina. peste câțiva ani chiar îmi doresc copiii, dar îmi este frica ca Dumnezeu nu îmi va mai da atunci, iar acum sunt prea mică și eu și partenerul meu prea imaturi pentru asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Constiinta ta lucreaza si este cel mai bun sfat primit de la ea si anume ca Dumnezeu te va pedepsi in viitor. O crima odata savarsita, nu se uita toata viata, mai ales cand e vorba de propriul copi. Daca esti din Bucuresti te pot ajuta cu bebelusul sa ii oferi ce e nevoie, in caz ca iti e teama de asta. Ce greseala? Draga mea, chiar daca a fost vorba de un eveniment nefericit, nu e vina copilului si poate ca Dumnezeu ti l-a dat drept sprijin pe viitor. Gandeste-te la mama ta, ai fi apreciat sa te puna pe primul loc in locul studiilor? Si oricum bacul il poti da si cu un copil, cunosc cazuri care au reusit asta. Nu lua acele pastile, te rog!

| darrio2007 a răspuns:

Si ce ar trebui sa facem noi? Mama ta va trebui sa afle. Daca esti hotarata sa il pastrezi ar trebui sa te ajute in cresterea lui. Probabil esti genul care crede „ca sunt matur si nu mai am nevoie de parinti". Multi vad ca gandesc asa si uite ca tu esti in situatia la care unii nu se gandesc. CĂ PARINTII ITI SUNT PĂRINTI PANA VOR MURI, indiferent ca ai 18 ani sau 50 de ani. Imi pare rau de situatia ta dar ia legatura cu maica-ta. Ti-ar putea da sfaturi mai bune decat ale noastre.

| Donsavas a răspuns:

Dumnezeu nu te împiedica sa ai un copil. El nu se bagă in viata omului. Poți sa faci avort liniștita!
Frica asta e doar in capul tau!

| Yuoia a răspuns:

"Am 18 ani, eu și partenerul meu prea imaturi"
Da, se vede. Altfel, nu v-ati fi grabit sa faceti sex, mai ales neprotejat. Daca ai fi fost sfatuita sa astepti, nu ai fi ascultat. Acum, ce sfaturi vrei?
Acele medicamente le-ai primit de la un medic, sau de la o "prietena"? Ti-a spus ca isi fac efectul numai pana la un moment dat? Daca timpul trece, degeaba le vei lua. Ramai cu copilul, dar s-ar putea ca el sa ramana cu sechele de la incercarea de avort. Mai bine un copil nenorocit pe viata decat un avort? Ce vei suporta mai greu? Maturizeaza-te si ia singura decizia. Asa cum tot singura ai luat decizia de a face sex prea timpuriu. Nu arunca raspunderea pe umerii unor straini. Oricum Dumnezeul tau te-a batut cu aceasta sarcina. Pentru el, copilul se face intr-o familie, de doi oameni responsabili. Voi v-ati urmat doar placerile trupesti. Cu siguranta in acele momente nu te-ai gandit la absolvirea liceului, la bacalaureat.

| Argent_Britney_1999 explică (pentru Yuoia):

Dumnezeu nu te "bate" cu un copil doamna! Nu cred ca scopul lui e sa își traumatizeze copiii. Îți da ca sa duci, cum toți au probleme mai mari sau mai mici și trebuie sa treacă peste ele. Dacă nu e așa de acum sa va gândiți și dvs ca de fiecare data când pățiți ceva "va bate Dumnezeu". Pastilele le-am primit de la doctor pentru ca nu mai stau in Romania și aici când dorești sa întrerupi sarcina, îți dau posibilitatea sa o faci acasa livrându-le următoarea zi. Știu foarte bine in ce termen se iau ca nu am luat de la "o prietena", sunt doar foarte nehotărâtă pentru ca nu știu dacă pot face așa ceva. Cât despre cu cine am făcut-o, nu îmi știți situația multumesc

| Yuoia a răspuns (pentru Argent_Britney_1999):

Frumos te ratoiesti! Cum am observat si prima data, iti place sexul dar nu-ti asumi nici o responsabilitate. Si daca peste ani vei regreta decizia de acum, oricare ar fi aia, vei da vina pe userii a caror raspunsuri le-ai urmat.

| Argent_Britney_1999 explică (pentru Yuoia):

Cum sa nu îmi asum? Nu are cum sa nu îmi placa dacă este cu persoana iubita și cu care am așteptat și nu e doar sex, sunt și sentimente puternice și îmi este alături mereu. Asta chiar ne-a apropiat mai mult, mai ales ca el chiar își dorește acest copil cu mine și familia lui ne e alături. Deci m-am decis! Părerile sunt diferite pentru fiecare, nu urmez un răspuns. Simteam doar nevoia sa ma descarc și sa cer in mod anonim un sfat celor care poate au mai multă experiența de viața. Pentru ca e o responsabilitate mare și eu nu ma simt pregătită. Dar pana la urma ce mama se simte pregătită de la prima sarcina și le știe pe toate de la început. îmi pare rau dacă am plictisit, dar nu mi se parea chiar corect răspunsul tau. Și dacă nu va place "sexul" nu cred ca ați întâlnit persoana potrivită! Ar fi foarte urat sa ne gândim ca fiecare copilas a fost făcut pentru ca părinților le place sexul, serios acum

| Yuoia a răspuns (pentru Argent_Britney_1999):

Ai inceput sa te contrazici singura, in ideea de a ne convinge pe noi. Daca familia lui iti este alaturi, ce temeri mai ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastreaza copilul! Poti termina liceul si asa, parca si aud stiri ca scoala va continua tot online. Avortul e o idee foarte proasta, iei un sufletel nevinovat, si dupa nici nu stii daca o sa mai poti face copii vreodata...

| aneliram a răspuns:

Bună, sfatul meu este să vorbești cu familia ta, poate te va ajuta la creșterea copilului (de ex. sa aiba grija de el cand tu esti plecata la scoala, etc.). Tatăl copilului ce spune, vorbiți și cu familia lui. Este o decizie ce implică foarte multă responsabilitate și care va fi pentru toată viața. Maturitatea se dobândește pe parcurs, nu te naști cu ea. Tu în ce clasa esti, dacă naști când înca esti la școală, nu sunt sigură, dar, cred că ai dreptul să iei prenatal, interesează.te.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Poate, voi fi criticată, dar decat sa il nasti si sa îl abandonezi, mai bine faci avort.

| Felissa13Eden a răspuns:

Puiule, nu face avort.E groaznic in primul rand ca omori o viata si in al doilea rand ca poti sa faci cancer la ovare, sau n-o sa mai ai posibilitatea sa faci copii.
Un copil este o responsabilitate mare, da, dar daca il iubesti si te ajuta parintii tai si parintii lui, puteti sa il aduceti pe lume.
Daca tatal copilului iti ramane alaturi, n-o sa treci singura prin toate greutatile.
Poti sa termini liceul si daca esti gravida.Am o prietena foarte buna care a ramas insarcinata tot asa si nu a renuntat la liceu.A venit zi de zi, chiar daca era gravida.
E posibil oricum ca scoala sa fie online incepand cu luna septembrie, ceea ce ar fi si mai usor pentru tine.
Nu renunta la o viata de om, o sa te doara sufletul toata viata si de durerea asta nu scapi orice ai face.

| BilaRomânească a răspuns:

Păstrează copilul. Este cel mai bine.

| IoanaMaria12345678910 a răspuns:

Părinții tai ce spun?

| Argent_Britney_1999 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

Mama mea nu știe, nu mai locuim împreuna acum și îmi e frica sa ii spun. Știu ca e greșit, dar cred ca as dezamagi-o mult. Ea mi-a spus mereu ca școala e pe primul loc, probabil își dorește sa o termin, nu vreau sa ii fie rusine cu ce copil are acum. ea m-a născut destul de târziu, nu era așa tânăra ca mine. Voiam sa ii iau exemplul, dar acum. ma gandeam sa iau hotărârea și sa vorbesc doar dacă aleg sa pastrez sarcina pentru ca nu vreau sa o supăr și sa ii agravez problemele de sănătate

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru Argent_Britney_1999):

Eu zic, ca cel mai bine este sa vorbești cu mama ta, dacă doar la 18 a acceptat sa pleci se acasa, te va susține și in aceasta decizie pe care vrei sa o iei! Vorbește cu ea si o sa vezi ca va fi bine ❤️ Multă sănătate!

| Argent_Britney_1999 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

Le fel! Multumesc mult

| Anonim0506 a răspuns:

Hey! Nu omorî copilul.O sa regreți.Peste câțiva ani când vei fii stabila financiar o sa realizezi ca puteai sa ai grija de el. Nu este sfârșitul lumii dacă ai copil. Este chiar respectabil faptul sa poți sa ai grija și de un copil și sa și studiezi.