| Argent_Britney_1999 a întrebat:

Am 18 ani și am aflat acum 3 săptămâni ca sunt însărcinată. Sunt foarte speriata, nu vreau sa omor un copil nevinovat dar nici nu cred ca sunt capabilă sa ii pot oferi tot ce are nevoie, afecțiune, posibilitate financiară...sa îl aduc pe lume datorită acestei greșeli imense intr-o nefericire. Doar asta gândesc acum și chiar as avea nevoie de un sfat va rog atat. As dori sa imi termin liceul, bac-ul, nu cred ca sunt in stare sa cresc un copil... Am primit pastilele respective pentru un avort medical, le am in camera dar îmi este foarte frica, sunt încă in șoc. Nu îmi doresc nici sa omor un suflet dar nu îmi doresc nici un copil, o sarcina. Peste câțiva ani chiar îmi doresc copii, dar îmi este frica ca Dumnezeu nu îmi va mai da atunci, iar acum sunt prea mică și eu și partenerul meu prea imaturi pentru asta

16 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mai bine ai încerca să îi spui mamei tale, ea cu siguranță te va sfătui ce ar fi mai bine să faci.

| Sofer a răspuns:

Îl naști și te ajuta mămica cu el sa îl crești și tu îți poți continua liceul și bacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa avort e simplu si impersonal,
Dumnezeu este "vrajeala" pentru idioti, decat sa iti strici viata mai bine fa avort si te-ai scapat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei, eu te pot ajuta, indiferent ce decizie vrei sa iei.
Dar parerea mea este nu, sa nu iei pastilele.
Vei regreta toata viata.

| MValentin a răspuns:

Gândește-te bine la asta si eu zic ca nu lasi timpul sa treaca. Daca vrei sa o faci vorbește cu prietenul tau le iei impreuna cu tine. Altceva ce ai putea face măi... uite, sigur ai aflat ca daca faci avort la prima sarcina scade fertilitatea, dar sunt tratamente pentru asta. Fi tare si in aceste situatii fi egoista. Da, imi pare rau sa zic asta dar trebuie sa fi tare si egoista meriti sa continui viata fara o anumit cadou dat putin mai devreme de limita. Va fi bine daca este ceva da-mi mesaj aici pe priv si discutam pe wapp sper sa nu fi posomorata, o sa imi permit sa spun ca se intampla.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Nu Dumnezeu decide daca o sa ai copii, ci biologia ta. Acum, "copilul" este doar un fetus, o acumulare de celule care nu poseda viata. Poti face avort pentru ca nu va fi o crima, dar eu spun sa l nasti si sa l dai spre adoptie. Poti sa tii legatura cu el si sa l iei inapoi cand vei fi mai mare

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Hai mai usor cu dumnezeu si astea, omori ceva ce nici macar nu e constient ca exista.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Kenji2Uchiha):

Bravo tie. Fix de oameni ca tine are nevoie universul. Sper doar ca ai fost sarcastic. Cum sa incurajezi fata sa faca avort? Mai bine naste copilul si il da unor oameni care vor copil, dar nu il pot face.

| Argent_Britney_1999 explică (pentru alexalx1234):

M-am gândit și la aceasta varianta, dar cred de asta mi-ar părea cel mai rau. Câți copii nedoriti sunt dați spre adopție, se chinuie. unii chiar toată viața, ca nu au norocul sa dea de o familie care chiar sa ii iubească și sa aibă grija. Dacă va afla ca este abandonat nu as vrea sa sufere din cauza imaturității și Greșelile mele. Iar după 9 luni in care l-am ținut sa fie luat și poate sa nu mai pot afla nimic de el după. sper ca ma înțelegi

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru Argent_Britney_1999):

Copilul o sa aiba acte in centrul de plasament, e imposibil sa nu dai de el. Plus ca de obicei oamenii care adopta copii cauta bebelusi, ca sa ii ia de mici ca si cum ar fi ai lor.

| ancaval a răspuns (pentru Kenji2Uchiha):

Același sfat i l-ai da și fetiței tale? Asta în cazul în care ai avea o fată de 18 ani gravidă, ai duce-o la avort? Da sau nu?
Că e ușor să dăm sfaturi străinilor, dar dacă am fi părinți, sau chiar în situația fetei?

| Kenji2Uchiha a răspuns (pentru ancaval):

Face ce vrea, nu e vina mea ca nu se protejeaza.

| Kenji2Uchiha a răspuns (pentru alexalx1234):

Mare dambla.

| Argent_Britney_1999 explică (pentru Kenji2Uchiha):

Fiecare cu părerea lui, eu apreciez toate sfaturile. Și nu a zis nimeni ca e vina ta! Cred ca se referea ca multe fete pot fi in locul meu și este o decizie importantă, iar dacă nu te interesează(pentru ca asta se vede din răspunsul tau) mai bine ar fi sa nu zici ceva care chiar m-ar putea influența in vreun feleșag fac ceva ce o sa regret. Nu este cazul oricum. Sper sincer sa nu ajungi și tu in situația asta vreodată cu o fata și sa ii spui ce mi-ai spus mie pentru ca ar dărâma-o psihic zic eu