| Anon18 a întrebat:

Bună, am 18 ani. Sunt baiat si de 2 saptamani am simtit in zona testiculului drept (nu pe scrot pe testicul in sine in interior) o umflatura aka adunatura de ceva la baza lui (in partea de jos).
Si cand am cauat pe internet normal ca mi-o dat ca am cancer.
Ce sa fac? Vreau un ghid...
Daca nu o sa mai pot face copii!?
Daca chiar am ceva boala si trebuie sa ma opereze, nu as vrea sa fiu operat pe corona asta, sa las dupa 15 mai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai mergi al un medic urolog si apoi vezi tu ce este. Desi, nu se face cancer asa, peste noapte. Mai repede poate fii un varicocel sau cine stie, vreun cos infectat.
Tu fa-ti programare la urolog acum, ca nu te opereaza nimeni la consultatie, poate-i caz de medicatie si pana la 15 mai poti fii deja vindecat.

| Anon18 explică (pentru Violleta2022):

O sa tin cont cu programarea la urolog voi incerca sa o fac prin medicul de familie

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Te doare testiculul sau abdomenul? Ai simtit sau observat vreo schimbare la testiculul respectiv? Se simte diferit, s-a marit, schimbat la culoare, atarna mai jos/sus etc? Nu inteleg unde vrei sa zici ca simti chestia aia, ai putea sa incercuiesti locul pe o diagrama anatomica gasita pe google, sa incarci pe imgur si sa ne dai linkul?
Apropo, nu te panica momentan. Normal ca google iti va da mereu cel mai rau posibil diagnostic, pana la urma is multe simptome care pot fi interpretate gresit sau chiar comune la mai multe boli.

| Anon18 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Testiculul nu doare, doar daca incerc sa strang neobișnuit de tare acea umflatura, ceea ce s-ar intampla daca strangi si testiculul in sine. De schimbat la culoare scrotul nu. Sa zic atarna in jos acea bucata... si aici revin cu un desen încercând sa arat cat mai bine unde si cum: https://imgur.com/a/kXWeSUA cam asa.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Anon18):

Hmm, chiar nu stiu ce ar putea fi in cazul asta. De asemenea, ma indoiesc ca ar putea fi cancer. Un lucru ii cert, macar nu-i torsiune testiculara. Ai putea sa-ti contactezi doctorul de familie care cel mai probabil te va chema la cabinet pentru un consult, o sa fie putin stanjenitor dar nu-i mare chestie.

| Jackpot2 a răspuns:

Intrebare:te mai doare acum? Mai este umflat?

| Anon18 explică (pentru Jackpot2):

De durut nu doare, doar daca de exemplu incerc strang acea,, materie,, adunata din josul lui nu doare nici asa dar daca incep sa fac ceva mai brutal devine asa incomod. De umflat da este.