| Georgiana69 a întrebat:

Bună, am 19 ani. În general tensiunea mea era 10 cu 6 și ma simt chiar foarte bine când este asa, însă de câteva zile am stări de amețeală, ma doare capul, după cap, simt ca îmi ard urechile și când îmi iau tensiunea este 12 cu 8, din câte înțelesesem este cea mai buna, " tensiunea de aviator ", dar vad ca mie nu îmi este bine când este asa ridicata, oare este vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de cap si ametelile pot avea si alte cauze, nu doar tensiunea arteriala marita, putand fi de la oboseala acumulata, din cauza ca nu dormi suficiente ore pe noapte, ori poate fi o banala toxinfectie alimentara.
Sanatate multa!

| Anonimul151 a răspuns:

Nu ai nici o problemă. Din câte știu eu nu este o tensiune mare.

| MrAM a răspuns:

Daca valoarea tensiunii normale la tine e 10 cu 6, 12 cu 8 e mare e maricica in cazul tau. Cu toate ca 12 cu 8 e considerata o valoare normala la adulti tu nu te raportezi la asta ci la diferenta intre valoarea normala si tensiunea ta. Sincer nu m-as ingrijora prea tare la o diferenta de genu insa cel mai probabil organismul iti transmite ceva. Poate fi de la oboseala, stres, alimentatie, o posibila infecție etc Masoara-ti si restul functiilor vitale gen puls, temperatura, saturatie o2, respiratie si daca ai alte valori anormale mergi la un medic, la fel si in cazul in care simptomele nu se amelioreaza sau se accentuiaza.