| Anonim770 a întrebat:

Am 22 de ani si acum 2 ani am suferit un episod psihotic acut fiind diagnosticat cu tulburare psihotica acuta cu simptome schizofrenice si m-am recuperat complet, în prezent încă mai urmând tratament. Întrebarea este: exista posibilitatea sa scap de tratament sau trebuie să îl urmez toata viata? Iar daca voi scapa de el pot sa am copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Consulta un medic!

| Donsavas a răspuns:

Nimeni nu poate sa ti ia dreptul de a face copii. Poti sa faci copii cu sau fara tratament. Boala nu se moștenește obligatoriu. Ea se vindeca. Tratamentul nu este pentru o viata, daca te recuperezi. Oricum, recuperarea depinde mai mult de tine. Ai nevoie de psihoterapie pe lângă medicatie. Gaseste un specialist sau citeste cărți de psihoterapie!