| anonim_4396 a întrebat:

Prima intrebare a fost despre o problema de sănătate pe care o am.Revin cu o alta intrebare. Daca am suferit acum doi ani un episod psihotic acut pentru care urmez tratament si evolutia a fost super favorabilă, după ce îl voi termina si va mai trece o perioada pot sa am copii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Probabil că ti s-a dat tratament psihiatric preventiv, adică pentru a nu aparea si alte episoade. Nu ti face griji! Nu întotdeauna reapar stările psihotice. I se poate întâmpla oricui sa trăiască un episod psihotic asa cum toti traiesc un episod depresiv in viata asta macar o data. Pentru a face copii, trebuie sa renunți o perioadă la medicatie care contine substanțe active psihotrope dar si aditivi. Sunt periculoase substanțele farmaceutice pentru o eventuală sarcina.

| Justme32 a răspuns:

Pentru a avea copii e nevoie de doi, de tine și de iubita ta sau în unele cazuri de tine și de stat. Atâta timp cât ai un penis funcțional și un vagin plus un uter cu trompele deschise, mai durează 9 luni în care depinde de ea să ai tu copii