Întrebare recomandată | LanaDelRayFan a întrebat:

Buna, am 24 de ani si chiar daca mi-am inceput viata sexuala as dori sa fac vaccinul impotriva HPV. Daca merg la medicul de familie, trebuie sa vin eu cu cele 3 doze adica trebuie sa platesc sau este gratuit? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| danimarinescu a răspuns:

În România, vaccinarea împotriva HPV este gratuită pentru fetele cu vârsta cuprinsă între 11 și 18 ani, grație Programului Național de Vaccinare inițiat de către Ministerul Sănătății în ianuarie 2020.
Tinerele și femeile cu vârsta de peste 18 ani au o singură opțiune: să cumpere vaccinul. O doză costă în jur de 600 de lei, iar pentru imunizare sunt necesare 3 doze.

| LanaDelRayFan explică (pentru danimarinescu):

Dar daca de exemplu esti diagnosticata deja, isi mai face efectul? Adica mai poti sa faci vaccinul daca deja ai o tulpina canceroasa sau necanceroasa?

| danimarinescu a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Cel mai indicat este să îți consulți medicul ginecolog care este cel mai în măsură să își dea cu părerea și de ce nu cu ....privirea prin zonă

| Birțu2oo2 a răspuns:

Foloseste protectie.