| bbnnmm a întrebat:

Am 3 negi pe degetele de la mâini. Mi-am luat de la farmacie o soluție, dar unul dintre negi mă doare foarte tare la atingere de când am început să aplic soluția și am observat că e ceva în interiorul lui, ceva negru. Să încerc să scot sau să-l las în pace? Mă gândesc că o fi ceva mizerie și de asta mă doare, pentru că ceilalți nu mă dor. Și am mai citit că virusul care determină apariția negilor poate determina apariția cancerului de col, o fi adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Trebuia sa citesti prospectul. Si mama are negi si foloseste un plasture pentru combaterea lor. Daca ai inceput sa simti durere sau furnicaturi este un semn ca ar trebui sa opresti acel tratament si sa te duci la un consult dermatolog. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa se spune că acești negi dacă îi operezi în acest fel, pot să se tranforme în tumori maligne adică cancer. Nu cancer de col, ci cancer acolo pe loc. Așa că este bine să te prezinți cu el la medic.

| ziftode a răspuns:

Da, si nu numai de col, mai multe tipuri de cancer

| elcosmin a răspuns:

Eu am avut un neg galben pe deget, si apareau puncte negre pe care mi le scotea mama cu acul de la seringa. Acum nu stiu, ce o fi la tine. Stiu ca nu esti de acord cu ideea: du-te la doctor, dar cu sanatatea nu e de joaca. Noi putem doar sa ti dam sfaturi sau exemple din viata noastra, dar nu mereu se potrivesc. Daca a inceput sa te doara sunt doua semne: ori se vindeca ori se agraveaza. Vorbeste cu parintii tai (daca esti minor) sau du-te singur la un doctor, prezinta-ti simptomele si dumnealui poate sa-ti zica cel mai bine ce ai de facut. Succes si ai grija de tine.

| bbnnmm explică (pentru elcosmin):

Merg luni la medic, mulțumesc pentru sfaturi!