| AnaMaria055555 a întrebat:

Buna,am aflat ca sunt gravida cat de curand, am 24 de ani si o relatie stabila de 4 ani.Intrebarea mea este, femeile care sunt mai slabute sau cu un vagin mai stramt pot naste natural? Nu vreau sa nasc prin cezariana deoarece imi este frica de operatii…Stiu ca este putin cam devreme sa ma gandesc la nastere (am 8 saptamani) dar ma bantuie gandurile astea, voi ce spuneti? Cand o sa mai ajung la medic voi vorbi cu si cu el despre asta! Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unele femei preferă să nască prin cezariană pentru a evita acel travaliu prin care trec la nasterea pe cale naturala. Tu alegi. Bineainteles vezi ce spune si medicul.

| MarianWLF a răspuns:

Depinde de la caz ca caz, aceasta decizie se ia in timpul nasterii de catre medic, daca esti suficient de dilatata vei naste natural, doar in cazuri extreme cand bebelusul este prea mare sau este intors se pot recurge la astfel de metode, nu iti face nimeni cezariana daca nasterea poate decurge natural.

| Eireann a răspuns:

Medicul obstetrician e cel mai in masura sa te consilieze dar ce mentionezi tu nu sunt deloc impedimente pentru a naste natural. Vaginul este conceput pentru a se dilata incat sa permita trecerea copilului in timpul nasterii. Iar faptul ca esti slabuta nu are nici o relevanta, inclusiv teoria ca femeile cu pelvis ingust nu pot naste natural e falsa. Medicul o sa discute cu tine daca exista indicatii pentru cezariana plus exista situatii neprevazute care pot impune o nastere prin cezariana.

| AnaMaria055555 explică (pentru Eireann):

Multumesc pentru raspuns!

| dullcat a răspuns (pentru Eireann):

Are relevanta daca este slabuta sau nu, in functie de caz.De exemplu, daca copilul este prea mare iar mama are bazinul mic, se poate impune nasterea prin cezariana.

| Eireann a răspuns (pentru dullcat):

Da, dar aici intervin multe varibile, un medic pe care il cunosteam era mai de moda veche zicea ca recomanda cezariana de fiecare data cand fatul parea sa aiba peste 4, 500 de grame. Acum e mai lunga discutia, daca e o femeie tanara, daca e la prima nastere, pozitia copilului, etc. Cazurile in care diametrul capului copilului este pur si simplu prea mare pentru ca bazinul mamei sunt foarte rare (in plus liganemtele care unesc oasele bazinului devin laxe in timpul sarcinii si travaliului).

| dullcat a răspuns (pentru Eireann):

Cu siguranta, de aceea am zis ca depinde de caz, implicit de contextul dat de caracteristicile mamicii, de medic etc.

| Dandinelle a răspuns:

Cunosc persoane mai mici ca mine de inaltime si kg mai putine, care au nascut natural si au copii sanatosi. Adevarul e ca dupa nasterea naturala recuperarea e mai usoara decat dupa o operatie de cezariana. Sistemul tau reproductiv este facut sa nasca natural(daca nu ai vreun fel de problema sau deja ai interdictii de la doctor). Eu m-am linistit cu ideea asta pentru ca o aveam pe prietena asta a mea de 1.50 care a nascut foarte frumos si natural doi copii pana acum. Vorbeste cu medicul tau, daca nu iti place cum se comporta sau cum reactioneaza medicul tau gaseste alt medic. Nu uita ca asta este experienta ta de mamica si meriti cele mai bune informatii si grija. Mult spor in continuare

| healerdx7 a răspuns:

Da, poti naste natural si e recomandat sa o faci!

Iti va spune obstetricianul care iti monitorizeaza sarcina cand va fi nevoie daca e necesara cezariana sau nu. Sa speram ca nu va fi!

Felicitari si multa sanatate!