| Iraravu3 a întrebat:

Buna, am auzit ca ne putem schimba culoarea ochilor sa fie neagra dar natural cosumand anumite alimente sau nu stiu ce. Este adevarat? Si profa de bio ne-a spus asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-a spus bazandu-se pe ce? Are ceva dovedit stiintific sau va arunca asa idei nastrusnice?

Culoarea ochilor este data de geneticul tau si atat.

De altfel exista metoda de a prezice culoarea ochilor copiilor stiind culorile ochilor parintilor si cred ca faceti asta la biologie.

Se pot schimba cu inaintarea in varsta de la sine, spre exemplu bebelusii au de obicei culoarea albastra dar o data ce cresc s-ar putea sa nu mai aiba culoarea aia si sa se schimbe cu timpul.
La fel si parul lor e de obicei blond dar in timp se schimba.

Mai exista operatii cu laser pentru schimbarea culorii dar nu e recomandat, poti face alte complicatii.

Negri se pot face luand bataie, eventual vineti.

| brokxy a răspuns:

Poti sa iti faci ochii Mai inchisi la culoare dar nu cred ca poti avea ochii negrii complet Am vazut si eu persoane de genu pe YouTube si de la ochi verzi a trecut la foarte albastri sau de la caprui-verzui la albastru... Dar depinde ce culoare ai la ochi daca ai caprui da Este posibil sa Ii faci negrii.

| Iraravu3 explică (pentru brokxy):

Eu îi am verzi cu foarte putin caprui pot sa-mi fac ochii caprui spre negru?

| salieri84 a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Alege din urmatoarea paleta de culori:

- galben- de la hepatita A
- rosu- de la raceala si gripa
- alb- cataractă

Sau, daca ai sistem imunitar bun, ai varianta lentilelor de contact.

| Iraravu3 explică:

Mamaaa baa ce am ras. M-am **** pe mine happy