| Damii a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam stupida, dar am si eu o curiozitate... e adevarat ca toata lumea se naste cu ochii albastri si dupa aia li se schimba culoarea ochilor? Am auzit asta dar nu stiu daca e adevarat! big grin

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Este adevarat! bebelusii se nasc cu ochii albastri sau cenusii in proportie de 80%, si mai apoi li se schimba culoarea. Vinovata de aceasta o substanta numita melanina. Melanina este un pigment inchis la culoare continut de iris. Melanina controleaza cantitatea de lumina care intra in ochi, tot melanina este cea care da si culoarea tenului nostru.