| CosticaSmyle a întrebat:

.am avut fractura de tibie...si am 2 luni de cind am scos ghipsul dar scheopat cind merg ce sa fac? parca am uitat sa mergsad FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Este normal sa ai dificultati in a merge din nou, dupa ce timp de 2 luni, piciorul a fost imobilizat in aparat gipsat.
Pentru a "reinvata" sa mergi, trebuie sa te sprijini de un baston si sa folosesti ambele picioare, calcand, cu grija si pe piciorul ce a fost anterior fracturat.
Este necesar sa faci si masaje, precum si bai calde cu sare, pentru a creste mobilitatea musculara, ce desigur a fost afectata de perioada in care ai stat nemiscat, in aparat gipsat.
Sigur ca o sa reusesti, trebuie doar sa ai rabdare.
Un gand bun si multa sanatate.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Îţi recomand să mergi să faci gimnastică medicală. Încearcă să mergi uşor, uşor prin casă sau afară dar să nu te forţezi. Cu timpul vei merge ca înainte. Nu te îngrijora.
Sănătate!

| InnocentSίn a răspuns:

Buna! Plimba-te prin casa sau pe-afara cat mai mult si calca cu toata talpa pe ambele picioare, nu se intampla nimic.winking
Bafta! kiss