| Mihaa22 a întrebat:

Buna.
Am avut in adolescență o mică problema cu coșurile. Îmi apăreau coșuri sub piele, pline cu lichid transparent și ma dureau oribil și le storceam pana făceam crusta, indiferent de perioada lunii, ele apăreau, câte una sau doua sau trei, nu foarte multe dar foarte urate. De un an iau anticoncepționale (am aproape 23) și de când am început sa iau anticoncepționale nu am mai avut deloc probleme cu coșurile, dacă apăreau, erau doua trei micuțe in perioada "roșie" a lunii happy. De câteva zile am observat ca brusc încep sa îmi apăra iar coșuri ca atunci când aveam 16, 17, 18 ani și mi-e frica ca voi ajunge la fel, nici măcar nu e perioada aia a lunii. Aveți vreo idee despre ce e vorba? Nu cred ca brusc anticoncepționalele nu mai funcționează ca ar fi gravă treaba laughing. Va rog ajutați-ma ca nu vreau sa ajung sa am iar cratere pe fata, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Anticonceptionalele afecteaza si hormonii, ceea ce in cazul tau te-a ajutat in problema cosurilor.Dar pe termen lung nu e deloc indicat sa te bazezi pe acestea ca o forma de a-ti tine acneea sub control.Ai mers vreodata la un medic dermatolog? Craterele se vor tot forma daca le spargi. Pielea trebuie sa se regenereze, iar daca e bombardata mereu de mici agresiuni mecanice(spargerea), nu se va intampla prea curand. Daca totusi tii neaparat, sparge cosurile cu un mic ac sterilizat, dupa care tamponezi usor astfel incat sa iasa lichidul. Nu le stoarce agresiv. Poate fi satisfacator pe moment dar costa mai incolo.

Sper sa rezolvi problema.Pe mine m-au lovit toate cosurile din lume inca de la 10 ani. Era groaznic sa dau explicatii la copii ce am pe fata. laughing Am incercat tratamente mai multe si parca niciodata nu functiona nimic complet.Inainte sa incep liceul n-am mai folosit solutiile si cosurile au disparut.Am mai avut apoi mici episoade care mi-au lasat semne, dar le-am estompat considerabil folosind un toner facut din apa si otet de mere, in proportie de 5/1 sau 6/1. Da, otetul arde si miroase groaznic, dar diluat cu apa nu se simte, si chiar afac minuni pentru ten, pe langa estomparea petelor.

| 120bulevard a răspuns:

Du-te la dermatolog sa-ti dea accutane, anticonceptionalele produc infertilitate permanenta in unele cazuri.