| alinushaaly a întrebat:

Am avut o fractura de platou tibial extern, vineri am scapat de ghips dupa 6 saptamani. Instantaneu mi s-a umflat laba piciorului si genunchiul. Mi s-a recomandat sa fac bai sarate caldute si sa imi ung piciorul cu lioton gel, plus ca trebuie sa fac kinetoterapie.Am voie sa calc pe picior dar ma strange la glezna din cauza umflaturii si doare putin. Cand stau intinsa se mai dezumfla putin, dar cand fac miscare se umfla parca mai tare.Genunchiul nu il pot indoi. Daca incerc parca ma "tine" ceva.Folosesc carjele. In legatura cu recuperarea, doctorul mi-a zis ca dureaza vreo luna, ca nu e chiar platoul tibial ci un pic mai jos, de emotii nu mai tin minte cum a zis. Ca și cum ar fi "un fleac" sau nu e ceva grav. happy Ajunsa la kinetoterapie mi s-a zis ca recuperarea dureaza intre 3 si sase luni ca e cum e mai rau si o sa lucram pe durere. M-a bagat in sperieti. De maine incep kineto. A mai avut cineva de pe aici acest gen de fractura? Cat a durat recuperarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

KIneto terapeutul este mai aproape de adevăr. Articulațiile și țesutul nu sunt aliementate direct cu sânge, ci prin limfă. Astfel și eliminarea țesutului mort și repararea este mai dificilă ca la alte țesuturi.