| Lomuu a întrebat:

Va rog cine a făcut kinetoterapie, am o fractura la gleznă, am făcut 3 sedinte kineto si nu se vede nici un rezultat, după cât timp se vad rezultatele? Când pot călca în picior?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| aaanamariaaa a răspuns:

Depinde și de aparatura pe care o are la salon. Știu, pentru ca pot compara fiind în doua locuri. Făcând câte 10 ședințe la fiecare sediu ( nu simultan ci la 6luni diferența). La unul mi-a făcut un asa zis "masaj", cred ca depinde si de mâinile fizioterapeutului sau de pricepere idk, ca numai din masaj la una dintre doamne am simțit cum se reduce din durere, considerabil, dar de altfel și aparatura, nu stiu numele fiecăreia, insa au fost mai multe decât la primul loc unde am fost. Ti as sugera sa mai încerci diferența de 7 zile în alt loc, ca poate întâmpini și tu ce am întâmpinat și eu. Multa sănătate.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru aaanamariaaa):

N am răspuns de fapt la ce ai întrebat tu. Pe mine de la a4a ședința m-a lăsat aproape complet durerea. Nu știu dacă se poate compara factura cu hernia de disc totuși. Dar ma gândesc ca macar la jumătatea ședințelor ar trebui sa simți ca mai scade din durere. Poți sa mai faci o ședință doua, daca nu încerci în alt loc celelalte 5 ședințe.

| CassianR a răspuns:

La Ortoped ai fost? Poate ar trebui sa incerci un tratament complet de fizioterapie, nu doar kineto, kineto pentru glezna e cam 20% din recuperare, celelalte 80% sunt procedeele specifice din Fizioterapie, ar trebui sa vorbesti prima data cu un ortoped si apoi sa iti spuna daca fizioterapia este solutia.