| Damian_Blajan_1994 a întrebat:

Buna am avut o fractura de tibie, doctorul mi-a zis ca se va vindeca si prin gipsare sau operatie asa ca am ales gipsarea dupa ce am stat 2 luni cu gipsul mi l-a luat jos am inceput sa merg binisor dar putin schiopatand si laba piciorului nu o mai pot extinde ca si cealalta va rog dati-mi niste sfaturi pe care sa le pot face sa nu mai schiopatez si sa imi pot extinde laba piciorului ca si la celalalt si inca un sfat pentru a se dezumfla

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

O iei usor si cu rabdare si faci exercitii. Pentru laba piciorului fa exercitiile pentru inceput intr-o baie in apa ceva mai calda decat temperatura corpului.
Daca au trecut cateva zile, nu e normal ca laba piciorului sa mai fie umflata, vorbeste cu doctorul. Apa rece/gheata te ajuta in general sa scapi de o astfel de umflatura.

| Damian_Blajan_1994 explică (pentru SkyPilot):

Este umflat de aproape o luna dar sa mai desumflat dar nu complet