| Alinaalian1234 a întrebat:

Am constipatie pe baza de stre. Am incercat ceaiuri pastile remedii babesti, de toate nu merge nimic. Ce as putea face in asceasta privinta? Va rog ajutati-ma. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai incercat si cu ceaiul de crusin? Mie mi-a folosit de cateva ori. Sanatate si numai bine!

| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Da-mi mesaj pe lazarescu_constantin (id messenger) si iti zic ce sa faci in aceasta privinta! O zi buna!

| thefighter1 a răspuns:

Trateaza cauza, nu efectul.

| squar a răspuns:

Daca ai constipatie, inseamna ca deseori ai si dureri de burta.
Cand ai dureri, stai intins pe spate, fara perna la cap si cu genunchii indoiti, iar durerea te va lasa aproape ca prin farmec. Mai poti fierbe apa si o pui in flacoane de 2 litri, apoi o pui pe burta, in pozitia indicata mai sus, dar atentie, nu direct pe piele ci peste un tricou, bluza, ce ai pe tine, in asa fel incat caldura sa fie transmisa catre abdomenul dureros.
Pentru un tranzit bun, consuma multe cereale si legume+fructe, sau poti face diferite cure cu fructe...struguri, prune...
O indicatie pretioasa este si un consult medical de specialitate, asa ca renunta sa mai folosesti medicamente fara acordul medicului, ca nu-ti faci decat rau, si durerile nu vor inceta.
Ti-ar trebui si o clonoscopie, ce-i drept este cam neplacuta si putin dureroasa, dar daca vrei sa afli cu adevarat motivul constipatiei, ar trebui s-o faci.
Si sa nu uit... bea multe lichide, in special apa plata, deci nu acidulata, si multa, multa miscare... prin sport sau prin mers cu bicicleta, cat mai mult.

Sanatate!