| Alexia16ale a întrebat:

Buna,Am decis sa fac asa sa tin deficit caloric si pe fiecare saptamana tin 3 zile de post cu apa, in acele zile nu fac exerciții sau prea multe activității, credeti ca se poate slabi asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat mananci in restul zilelor

| sierra1 a răspuns:

"tin deficit caloric ...credeti ca se poate slabi asa?"

in mod cert reușești

| J0B0MAT a răspuns:

Se poate, dar îți va fi greu și vei priva organismul de nutrienți, motiv pentru care te vei simți rău și pe termen lung te poți alege cu probleme de sănătate.
Poți încerca în schimb acel fasting, cu un anumit număr de ore fără mâncare, gen 20 de ore nu mănânci, 4 da.Dar pentru început începe cu intervale mai mici gen 16, 18, apoi treptat poți ajunge la 24 de ore.
Poți să ții și 3 zile dacă începi așa, însă nu este bine să faci asta săptămânal, o poți face la câteva luni, ori o dată pe an.Perioadele lungi fără mâncare nu se fac în niciun caz repetat, ci cât mai rar.

| Lupică27 a răspuns:

Da, dar trebuie sa o iei treptat nu sti cum va reactiona organismul, incepe cu post intermitent, dupa care incerci o zi intreaga sa nu mananci nimic, nu stiu, staful meu. Cati ani ai? daca esti minora nu incerca asa ceva fara sfatul unui nutritionist sau medic.

| KovacsB a răspuns:

Si eu am decis sa-mi cumpar 7 Ferrari culori diferite pentru fiecare zi a saptamanii.
Tine 3 zile si dupa aceea discutam.
Pana atunci visam linistiti.