| alinosh a întrebat:

am dureri cand am menstruatia ingrozitoare...stiti vreun remediu naturist sau oricum ar fi? va rog... e tare urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mo a răspuns:

Eu ma masez cu palma pe burta pana se incalzeste, tin o sticla cu apa calda pe burta(infasurata in carpa sticla). Daca nu se potolesc durerile o iau pe medicamente( nurofen sau no-spa)...oricum.mergi la un ginecolog daca vrei sa aflii modul cel mai bun pentru tine de a potoli durerile!

Sa te insanatosesti!

22 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca NO-SPA, se gaseste la farmacie si foarte bun.

| psiholoaga a răspuns:

Sor-mea are astfel de dureri si ia nurofen. Eu rezist cu ceaiuri calde si stat in pat; cand nu mai pot sta de durere iau orice analgezic am. Din fericire, doar prima zi e astfel, dupa trece. Stai la caldura si ia un analgezic.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu iau Ibalgin, este foarte bun, am incercat toate si Nospa, Nurofen, Algocalmin, dar cu asta trece mult mai repede durerea. Si eu trec prin ce treci tu, e groaznic.

| mioara a răspuns:

Vindecarea prin sex ::un orgasm poate reduce durerea manstruala si sa-i puna capat mai repede; contra durerilorintense folositi ceai de frasin tepos, creasta cocosului, musetel si ghimpir beti o cana de 3 /zi contra durerilor aplicati pe abdomen sau pe sale o compresa muiata in apa fierbinte pe care ati pus cate 4 picaturi de ulei serlai si maghiran si 3 picaturi de ulei de romanita

| Ronin a răspuns:

Iti pot recomanda produse naturiste. Daca vrei, anunta-ma. Pot sa te programez si la o sedinta de biorezonanta ca sa determinam daca sint probleme deosebite care cauzeaza durerile sau asa sint ele de mari in cazul tau.

Janina
| Janina a răspuns:

Incinzi intr-o tigaie curata sare de masa, din aia mare si pui intr-un saculet apoi pui pe burtica, acolo unde te doare si o sa vezi ca te linisteste.asta poti sa faci si cu o sticla de apa fierbinte, are cam acelasi efect.
happy sa te faci bine!

| Cryss a răspuns:

Este Nurofen pentru dureri menstruale happy, nu e naturist dar pe mine m-a ajutat, si nu doar pe mine big grin.
Incearca, chiar e bun big grin.

| afrodita17 a răspuns:

Eu una iau nurofen plus, si merge...insa am colege care mi-au spus ca ele beau un paharel de vodca sau rachiu...si merge mai bine...insa,mai stiu ca si atunci cand ai dureri menstruale poti sa iti pui pe burta, o sticla de apa fierbinte, sau calda, depinde cum o suporti tu, invelita intr-un prosop... happy

| poliana a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un consult gine sa vezi care este probleme cu aceste dureri pentru ca nu sunt normale (asa de puternice)si eu am fost la fel dar pentru ca am ovare polichistice si nu este nici un tratament (doar analgezice cu efect temporara desigur )dar acum dupa 2 nesteri nu mai am dureri asa de mari. eu sper sa poti gasi cauza si un tratament adecvat.

| jani a răspuns:

Gasesti la farmacie pastile"nospa" sunt foarte bune pentru dureri menstruale

| stardeea a răspuns:

Cunosc simptomele...eu vomit de dureri, nu mananc nimic in prima zi, stau numai cu spirt pe burta, beau cei de sunatoare...si o inghit o fiola de agocalmin.stiu ca nu e buna dar nu am ce face.

| rolly14 a răspuns:

Sa stii...ca este normal sa ai dureri pana la o anumita perioada dar dupa aia trece

| Melissssa a răspuns:

Si eu fac exact ca 'Mo'winking
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ceaiul de mușețel este rege în combaterea durerilor menstruale.
Două căni de ceai de mușețel mai fierbinte îndulcit cu miere.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa te consulti cu un medic, si sa iti dea pastilele pe care numai tie ti se cuvine, si cit este de posibil sa te misti, sa nu stai pe loc, asa nu se simt atit de ingrozitor durerile... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am probleme asemanatoare si iua ibalgin forte + nos-pa forte dupa ce mananc un pic si-mi trec durerule imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun remediu este sa iti pui o sticla calda invelita intr-o carpa pe burta.crede-ma e cel mai rapid remediu.am incercat de toate nurofen no-spa ibalgin dar degeaba.eu am si chist ovarian si durerile sunt foarte puternice numai cand ma gandesc la menstruatie incep sa plang.incearca asa cu sticla si ai sa vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate cai de la coloana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iau un nurofen si imi trece imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de urzica, coada soricelului. flori de musetel, salvia

| GeOrGiAnA_8498 a răspuns:

O baie fierbinte
Baile fierbinti, cu sare aromata, vor crea o atmosfera relaxanta ce va reduce frecventa si intensitatea crampelor. De asemenea, stresul are si el o influenta asupra acestor dureri. Pentru a beneficia de efectul termic si in afara baii, incalzeste pe foc sare grunjoasa, vars-o intr-o carpa si aplica apoi pe burta, cu grija sa nu te frigi.

| dida a răspuns:

Da.de obicei, la astfel de dureri se spune ca ai racit si sunt anumite remedii de care am auzit ca sa scapi de raceala, de durerile de mijloc, dar sunt aplicatii mai de la "tara", metode mai batranesti si na.eu iau marcofen(un calmant- recomandat de un asistent), dar de multe ori medicamentele te fac sa depinzi de ele, sa te obisnuiesti si sa ajunga sa nu-si mai faca efectul.acum depinde de fiecare persoana, pe mine m-au ajutat si iau mai rar happy