| anonim_4396 a întrebat:

Bună de ceva vreme nu ma prea simt bine. Ma doare capul și mai nou amețeli când ma ridic. Si abia stau pe picioare. Simt ca ma lasă. Imi e frica sa nu leșin pentru ca eu fac foarte ușor atacuri de panica și sunt numa singura. Sora mea e plecata în vacanta și părinții la țară. Ce sa fac? Îmi e frica. Cum sa reacționez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caderi de calciu si magneziu!

| Freya1 a răspuns:

Poate ai anemie sau lipsa de calciu hidrateaza-te bine si cere ajutoru cuiva daca te simti mai rau

| Donsavas a răspuns:

Fa ti analize de sânge dacă îți e greu sa stai în picioare, e clar de ce! Dacă îți vine rau când te ridici, amintește ți ca asta se intampla oricui. Data viitoare, ridica te mai încet!

| untu a răspuns:

Poate e lipsa de calcie sau ai glicemie scazuta, dar ar trebui sa mergi singura la medicul de familie sa te consulte si iti va spune ce trebuie a faci!

| 94Lucifer94 a răspuns:

Bună, și eu fumez afară, stau jos, iar când mă ridic brusc, la fel amețesc. Dar când te ridici încearcă să-ți miști ușor corpul și să privești mai mult în jos. E o chestie de 10 secunde, dar măcar nu o să cazi din picioare sau chestii de genul. Cât despre frică, consumi ceva substanțe sau care este motivul acestei frici?

| P4rAd0x a răspuns:

Buna. Nu stiu exact cati ani ai, dar probabil ar trebui sa suni un doctor sau ceva, sau cel putin sa-i rogi pe parintii tai sa faca asta si vezi cam ce medicamente ti-ar recomanda sau ce iti va spune sa faci. In principal ai grija sa te odihnesti, sa stai in pat si sa ai grija la caldura, la cum iesi afara si asa mai departe. Incearca sa deschizi geamurile, sa te imbraci cat mai subtire posibil si sa incerci sa bei apa.

Toate o sa se rezolve de la sine, trebuie doar putina rabdare si sigur o sa fie bine. Succes. :")

| Chiper_Vlad_1989 a răspuns:

De asta exista doctori, daca tot te temi atat de mult ce te reține sa consulți un doctor?

| Geo28king a răspuns:

Lipsa de calciu. Cati ani ai? O fiola de calciu cu apa recomand, sper ca te-am ajutat

| Geo28king a răspuns:

O fiola de calciu cu apa

| Ciobanu_Mary_1973 a răspuns:

Odihneste-te.
Eventual poti lua o pastila..sau sun-o pe sora ta si spune-i poate iti recomanda ea ceva.
Dar cred ca ar fi mult mai bine daca ai sta un pat. uita-te la un serial ceva..la tv.
Poate o să uiti pana vine sora ta.
Sau du-te la niste vecini, dormi la ei peste noapte.
Iti poti pune si putin otet pe un prosop si dupa pe frunte, in timpul in care te odihnesti.