| Ssjdhshd a întrebat:

Bună, am făcut un mic test pe bmi calculator, cum se face ca o persoana obeza ca să slăbească trebuie sa mănâncă cam cât una normala ca să își tina silueta, ca eu sunt obez și încerc sa am o dieta de 1400 de calorii, dar de multe ori mănânc pana la 2000, sunt confuz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Eu am slabit 15 kg cu o dieta de 1200 kcal zilnic + 30 minute de exercitii fizicice. De la 65 pana la 50. Si da, dupa, analizele mele nu au iesit prea bune, aveam deficit de cateva vitamine si minerale.
Depinde foarte mult de greutatea pe care o ai. Daca ai o greutate foarte mare cum ar fi 200 (de exemplu), ar fi o solutie sa mananci putine calorii pentru ca trebuie sa slabesti rapid, sa dai rapid jos acel surplus de kilograme.
Ma uitam la TLC mai demult si ma sutprindea faptul ca o persoana de 300 de kilograme trebuia sa manace doar 1200 kcal pe zi (cat mancam eu ca sa slabesc). Pe urma doctorul nutritionist de acolo a zis ca trebuie sa slabeasca rapid pentru ca acea greutate poate fi fatala. Atunci mi-am dat seama de ce dieta lor era atat de stricta. In finez acelea sunt cazuri extrem de grave.
1200 kcal este o suma discutabila. Unii zic ca e prea putin, altii ca e prea mult. Camd aveam 11 ani am fost la o nutritionista pentru ca eram mai plinuta, iar ea mi-a recomandat 1200 kcal zilnic. Si da, m-a infometat putin. Pana cand m-am obisnuit.
Depinde foarte mult cum folosesti acele kilocalorii. La un moment dat imi gasisem niste alimente care ma ajitau foarte mult sa nu mi se faca foame
- ovaz (are multe fibre si,, umfla stomacul" ca sa zic asa)
- carmea (are mult proteine, care tin de foame si ajuta musculatura). Cea mai recomandata carne ar fi cea de peste, intrucat are multe grasim sanatoase si ajuta inima
- legumele (nu doar ca sunt voluminoase si au putine kcal, dar iti si umfla stomacul cu cantitatea lor uriasa de fibre (depinde si de leguma).
Intr-adevevar, pentru unii nu sunt deloc satioase, dar daca le combini cu niste carne, ajuta mult. Inaimte de masa poti manca cu vreo 30 de minte inainte un mar pentru ca ajuta mult digestia si senzatia de foame. Alta soljtie ar fi sa bei multa apa inainte de masa, iar o alta solutie: coorbele. Ciorbele si supele si lichidele in general! Tot ce umfla stomacul si are putine calorii este perfect pentru slabit! happy Eu sunt o persoana extrem de pofticioasa din fire, asa ca trebuie sa aplic aceste medome ca sa imi usureze procesul de slabit.
O alta recomandare ar fi sa eviti alimentele cu o densitate mare calorica, dar care nu aduc nimic bun, aica,, kcal goale". Cum ar fi:
- alimente cu ulei in general. Bine, putin ulei nu face rau nimanui, ba chiar da hust mancarii. Dar alimente cu mult ulei, cum ar fi cartofii prajiti sau snitelul au grasimi trans (cel mai nociv tip de grasime), alimentele respective venind cu un numar mare dr kcal: 100 de grame de cartofi prajiti pot veni cu vrro 500 kcal.
Pe urma mai sunt de evitat fast food-urile ai mancarea comandata in general, pentru ca nu sti ce au pus in acea mancare sau cum e preparata. Eu nu mai mananc la fast-food de ani de zile. Mananc eventual o data la vreo 2 ani, cand ies cu prietenii la un local mc zau kfc. Dar un meniu poate ajunge si la 1500 kcal, cum ar fi o shaorma medie-mare, plina de sosuri, sau 3-4 felii de pizza mare, sau doua ciocolati jumatate. Ca tot vorbeam de grasimi trans, acestea se gasesc si in cipsuri si alimente de patiserie. Mai ales atunci cand vrei sa manci si vezi ca te-ai uns pe maini, alea sunt cele mai nocive. Cu timpul, aceste grasimi se depun pe artere, ajungand la probleme de sanatate (in special cardiovasculare) pe care multi romani le au. Si nu ii judec, cand mancare romaneasca e asa de buna, sarmale, carnati, slanina (bine, aia nu imi place, dar aparent multora le place etc). Aceste alimente, mancate doar de sarbatori sau de zile speciale sunt absolut inofensive, ca doar o viata avem, nu putem trai toata viata doar cu verzituri. happy Dar cand sunt mancate des, grasimile saturate din ele (care sunt un alt fel de grasimi, tot rele), se depun si ele pe artere, cu timpul, in ani de zile.
Mai e si berea si bauturile alcoolice in general care vin cu foarte multe kcal si nici nu ne dam seama.
Mai e si zaharul, care, desi e vital pentru celule, consumat sin alimentele gresite, ca sucuri, ciocolate, prajitiri etc, da dependenta sivom simti nevoia de si mai mult.
Daca vrei sa slabesti, depinde foarte mult si de metabolismul tau. Incearca sa faci plimbari, chiar exercitii cu greutati sau chiar un antrenament fizic uspr doar cu greutatea corpului. Ai gtija sa nj pui mare presiune pe articulatii, intrucat sunt deja sub presiune de la grasime (daca ai o greutate foarte mare) si s-ar putea sa aiba mult de suferit. Mananca proteine, si fa exercitii fizice usoare, ca sa iti maresti masa musculara si intari metablosimul, ca sa arzi mai multe kilocalorii, astfel incat sa slabesti manacand mai multe kcal, ca sa nu te infometezi.
Ar fi o idee buna sa iti faci un test al metabolismului bazal (cat arzi in repaus, doar cu functiile generale ale corpului), ca sa iti faci o idee cat ai putea sa mananci. Costa vreo 400 de lei. Mie mi-a iesit 1050 kcal pe zi, ceea ce e foarte putin. Formulele ziceau ca ard 1350, dar nu e asa, ceea ce demonstreaza ca nu prea trebuie sa avem incredere in formule.
Incearca sa urmezi sfatutile de nutritie, cum sr fi supele, ciorbele, multa apa, alimente bogate in fibre, legume etc. si vezu daca iti mai e foame. Acum depinde ai ce foame, ca de multe ori nu ne e foame, ci doar simtim nevoia de mai mult pentru ca asa am fost obisnuiti. Incearca sa mananci incet, sa te concentrezu asupra mancarii, adica fara televizor sau alte distrageri.
Succes!

28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti inceraca sa mananci doar 1000 de calorii pe zi, mai ales daca esti obez.
Asta este recomandarea unui endrocrinolog, care se ocupa de obezitate, diabetici, probleme tiroidiene samd.
2000 de calorii pe zi este enorm pentru un om gras, care mai vrea si sa slabeasca.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

1200 e cam ideal, insa si 1400 merge, 1000 e cam prea strict totusi, desi nu ar fi rau, evident, sa manance 1000.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, cu cat esti mai gras cu atata arzi mai multe kcalorii, si deci cu o dieta cu care unu slab se mentine, tu slabesti, ca arzi mai mult.
Daca mananci 2000, tu slabesti sa zicem ca arzi 2500, ala slab daca arde 2000, cu 2000 mancate se mentine.

O dieta de 1400 este una f buna pentru slabit, 2000 nu-mi suna bine la tine, asta ca sa dai un 3-4-5 Kg jos lunar, nu sa dai ca melcul in 101 ani.

| Mosotti a răspuns:

La popa n-are ce se duce ca pierde timpul si pierde din viata, sa se duca la specialisti ca aia rezolva problema, nu la popa ca vb de pomana, ba sa ii mai dea si bani la popa ca saracu` e sarac rau.

Are o depresie si poate si anxietate (ca de aia era nasol cand nu cantarea ce manca, ca avea frica de ingrasare), si trebuie rezolvata la mod serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de metabolismul tau. Daca e mic, trebuie sa mananci putin ca sa te mentii si foarte putin ca sa slabesti. Daca ai vreo curiozitate legata de slabit sau nitritie in general, sunt pasionata in acest subiect intrucat si eu am slabit si te-as putea sfatui cu drag.
Succes

| Ssjdhshd explică (pentru anonim_4396):

Am dat de multe articole care spun ca o dieta de 1200 de calorii e prea putin, și de aia am încercat sa am una între 1200 și 1500 de calorii, mai ales ca sunt obez și presupun ca o dieta de 1000 de calorii cum a spus o doamna din comentarii e pentru termen scurt cel mai probabil, și mi-se pare un pic prea puțin mai ales dacă fac și workout 3 - 4 ori pe săptămână. Oare ce fel de dieta ar trebui sa urmez?

| Mosotti a răspuns (pentru Ssjdhshd):

Daca poti 1200 e mai bine, nu e asa putin.

Dieta de urmat e f simpla, alimente sanatoase, legume, maxim 2 fructe pe zi, mancare de legume cu putin ulei, supe, carne slaba fripta, paine integrala, ceva peste ca ai si grasime buna, macar de 2 ori pe sapt, lactate degresate, cam asa.

Si in limita a 1200-1400 Kcal/zi, cum ti le aranjezi, asta depinde de tine pe ziua aia in cam 3 mese, si vei slabi sigur f decent.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai dat acele 15 kile in cam 2 luni jumate, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai mult. Vreo 7 luni. Nu aveam chiar foarte multa grasime de dat, dar era. Aveam 1 m 65. (amu am 170 cm). Si aveam metabolismul destul de slab. Si nici nu am fost foarte concentrată pe asta, ba chiar la inceput a fost mai mult ca o joaca. Nu stiam ce combinatii alimentare sa fac si nici nu cantaream mancarea. La inceput am dat jos foarte greu. Pe urma incepeam fara motiv sa ma ingras, desi respectam planul. Din fericire, nu m-am lasat si am continuat. Cam pe la jumatatea drumului am inceput sa fac sport si da, era extenuant, mai ales exercitiile pentru abdomen. Pe urma dadeam ceva mai usor (58-54), iar pe urma am avut iar o faza de platou. Dar am reusit pana la urma. O spun sincer, mentinutul e mai greu decat slabitul! happy Probabil daca as mai face-o odata as slabi mult mai usor

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca a dat 15 kile in 7 luni abia, ai avut un deficit pe zi de doar 500.
In mod normal trebuia sa arzi minim 2200 Kcal fara miscare in plus, cu 30 min alea trebuia macar un 2400 sa arzi.
Si daca mancai 1200 trebuia sa dai jos musai 4 kile lunar.
Dar daca esti fata, posibil sa fi ars doar 1700 cu 30 min de sport cu tot.

Ori nu mancai 1200 ci mai mult, ori ardeai 1800 cam, lucru ciudat.

Mentinerea e f simpla daca se face natural, deci fara sa te abtii, ci sa nu ai deloc tenta sa mananci in plus.
Eu doar asa slabesc, nu ma pot abtine cand imi vine, doar cand nu imi vine ma abtin de la sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da sunt fata. Aveam metabolismul bazal de 1000 kcal. Nu e asa usor pentru toata lumea sa slabeasca, cel putin pentru mine nu. Altcimeva ar zice ca e extrem de mult 15 kg in doua luni jumatate, dar depinde de organism.
Mentinerea a fost grea pentru ca devenisem paranoica si aveam impresia ca totul se depune. Si ma vedeam tot grasa desi ajunsesem la 170 cm si 48 kg. A fost o perioada destul de neplacuta, ca sa zic asa

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca aveai bazalul 1000, e prea putin, ca daca aveai 1000 si mancai 1200 te ingrasai. Iar alea 30 min de exercitii nu erau mare lucru, aveai un 1700-1800 cu tot cu sport cam.

Ca asa da exact 15 kile date jos in 7 luni, daca mancai 1200.

Pai daca aveai 48 Kg si vedeai ca nu se depunde, cum aveai impresia ca se depune? Ca doar aveai ca verificare cantarul, dar mda, se mai intampla.
Aveam si eu obsesie ce se depune prin 2009 cand aveam 59 kile la 1, 70, faceam sala dura sa nu ma ingras.
Dar vedeam cantaru ca nu urca.

Mentinerea e complicata cand iti vine sa bagi dar te abtii, asa nu merge, si putini vb de asta.
Ideea nu e sa ocolesti cofetaria ci din contra, sa intri in ea si sa nu simti ca ai vrea nimic, doar asa exista o mentinere de calitate si a la long. Altfel apare recidiva in 90 % din cazuri.

Eu luasem un trat pentru anxietate si ala mi-a taiat pofta de mancare destul, si ajunsesem cum am zis, am slabit boiereste 4 Kg lunar fara nici un efort.
Si asa m-am si mentinut, cand a reaparut pofta aia mai sus, iar m-am mai ingrasat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici eu nu stiu foarte sigur cum am consumat kcal astfel incat sa slabesc, stiu doar ca intr-o zi in repaus total ard 1000 kcal. Ca mai mergeam, ca mai faceam exercitii, ayaye. A fost aproape imposibil sa ma mentin si ajunsesem sa plang daca mancam ceva si nu il cantaream si nu stiam exact cate kcal are. Pe urma am inceput sa ma infometez, pe urma sa alternez: o zi infometare si o zi mancat compulsiv etc. Pe urma, dupa un lung sir de alternante de genul, am inceput sa mananc compulsiv si atat, simteam ca umple un gol in mine. Dar daca ziceam altcuiva, ma jignea, asa ca am hotarat s-o las asa. M-am ingrasat, din pacate. Am mai avit tentative de slabit, dar nu erau sanatoase, ci doar supravietuire, ca sa zic asa. Intr-o saptamana, imi arata cu 5 kg mai putin pe cantar. Ca era muschi, grasime, retentie de apa, nu mai conta pentru mine. Iar acum am o mica obsesie sa slabesc cat mai mult posibil pana incepe scoala, cât pot de mult (stiu ca nu e ok, dar na). Fa ce zice popa, nu ce face popa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ca mine, si eu la fel in 2009-2010 o zi faceam dieta foame, una mancam in prostie ca asa simteam, la tine era ceva psihologic, domoleai emotiile negative, de aia simteai ca umple un gol in tine.
La mine era nebunia din cap.
Si eu la fel, daca nu cantaream sa stiu eu exact cat am mancat, era jale.
Dupa o saptamana ai eliminat apa majoritatea din alea 5 Kg.
Si daca nu mancai mai nimic, mai mult de 1, 5-1, 7 kg nu dadeai in sapt aia din grasime.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu prea mai gasesc fericire in lucruri in general. Pur si simplu traiesc, cam asta e tot. Toti imi zic ca sunt tanara si ar trebui sa fiu motivata, ca am un drum lung de parcurs, ca viata de abia acum incepe etc. Dar ma simt atat de batrana, ma simt de parca as fi trait deja o viata si nu mai am chef de alta. Simt si ca am pierdut toata speranta in bunatate, ca toti sunt pe interes, ca nu mai exista dragoste adevarata etc. Cumva nu ma simt pregatita de tot ce va urma sa se intample si nu-mi dau seama daca-mi pasă sau nu. Faptul ca nu stiu nimic si sunt total inutila. La ce mai exist, doar ca sa-mi aman moartea? Stiu ca e al naibii de ciudat ce am zis, dar aia e rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suna deloc ciudat ce mi-ai zis.
Ai o mica depresie si de aia te simti asa, ar trebui sa consulti un specialist in vederea rezolvarii problemei, te duci la un medic sau un psiholog, spui problema si se va rezolva, iti vei recapata dorinta de viata, bucuria si tot, si asta de la sine.

Lumea aia care zic ca trebuie sa fi motivata nu cunoaste treaba, nu poti sa fi motivata acum, ca problema de o ai, ti-a luat motivatia, nu conteaza varsta, ca asta sti si tu ca trebuie sa fi motivata, motivatia vine de la sine, o ai sau nu, nu vine la comanda cand vrem.
Si un om sanatos psihologic si psihiatric are de la sine acea motivare, ei daca o au de la sine, dau doar din gura, ca nu au trecut prin ce treci tu si am trecut si eu.

Deci cat mai repede la specialist ca sa-ti iei viata inapoi, altfel pierzi timp pretios din viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ssjdhshd):

Salut! Eu am slabit 15 kg cu o dieta de 1200 kcal zilnic + 30 minute de exercitii fizicice. De la 65 pana la 50. Si da, dupa, analizele mele nu au iesit prea bune, aveam deficit de cateva vitamine si minerale.
Depinde foarte mult de greutatea pe care o ai. Daca ai o greutate foarte mare cum ar fi 200 (de exemplu), ar fi o solutie sa mananci putine calorii pentru ca trebuie sa slabesti rapid, sa dai rapid jos acel surplus de kilograme.
Ma uitam la TLC mai demult si ma sutprindea faptul ca o persoana de 300 de kilograme trebuia sa manace doar 1200 kcal pe zi (cat mancam eu ca sa slabesc). Pe urma doctorul nutritionist de acolo a zis ca trebuie sa slabeasca rapid pentru ca acea greutate poate fi fatala. Atunci mi-am dat seama de ce dieta lor era atat de stricta. In finez acelea sunt cazuri extrem de grave.
1200 kcal este o suma discutabila. Unii zic ca e prea putin, altii ca e prea mult. Camd aveam 11 ani am fost la o nutritionista pentru ca eram mai plinuta, iar ea mi-a recomandat 1200 kcal zilnic. Si da, m-a infometat putin. Pana cand m-am obisnuit.
Depinde foarte mult cum folosesti acele kilocalorii. La un moment dat imi gasisem niste alimente care ma ajitau foarte mult sa nu mi se faca foame
- ovaz (are multe fibre si,, umfla stomacul" ca sa zic asa)
- carmea (are mult proteine, care tin de foame si ajuta musculatura). Cea mai recomandata carne ar fi cea de peste, intrucat are multe grasim sanatoase si ajuta inima
- legumele (nu doar ca sunt voluminoase si au putine kcal, dar iti si umfla stomacul cu cantitatea lor uriasa de fibre (depinde si de leguma).
Intr-adevevar, pentru unii nu sunt deloc satioase, dar daca le combini cu niste carne, ajuta mult. Inaimte de masa poti manca cu vreo 30 de minte inainte un mar pentru ca ajuta mult digestia si senzatia de foame. Alta soljtie ar fi sa bei multa apa inainte de masa, iar o alta solutie: coorbele. Ciorbele si supele si lichidele in general! Tot ce umfla stomacul si are putine calorii este perfect pentru slabit! happy Eu sunt o persoana extrem de pofticioasa din fire, asa ca trebuie sa aplic aceste medome ca sa imi usureze procesul de slabit.
O alta recomandare ar fi sa eviti alimentele cu o densitate mare calorica, dar care nu aduc nimic bun, aica,, kcal goale". Cum ar fi:
- alimente cu ulei in general. Bine, putin ulei nu face rau nimanui, ba chiar da hust mancarii. Dar alimente cu mult ulei, cum ar fi cartofii prajiti sau snitelul au grasimi trans (cel mai nociv tip de grasime), alimentele respective venind cu un numar mare dr kcal: 100 de grame de cartofi prajiti pot veni cu vrro 500 kcal.
Pe urma mai sunt de evitat fast food-urile ai mancarea comandata in general, pentru ca nu sti ce au pus in acea mancare sau cum e preparata. Eu nu mai mananc la fast-food de ani de zile. Mananc eventual o data la vreo 2 ani, cand ies cu prietenii la un local mc zau kfc. Dar un meniu poate ajunge si la 1500 kcal, cum ar fi o shaorma medie-mare, plina de sosuri, sau 3-4 felii de pizza mare, sau doua ciocolati jumatate. Ca tot vorbeam de grasimi trans, acestea se gasesc si in cipsuri si alimente de patiserie. Mai ales atunci cand vrei sa manci si vezi ca te-ai uns pe maini, alea sunt cele mai nocive. Cu timpul, aceste grasimi se depun pe artere, ajungand la probleme de sanatate (in special cardiovasculare) pe care multi romani le au. Si nu ii judec, cand mancare romaneasca e asa de buna, sarmale, carnati, slanina (bine, aia nu imi place, dar aparent multora le place etc). Aceste alimente, mancate doar de sarbatori sau de zile speciale sunt absolut inofensive, ca doar o viata avem, nu putem trai toata viata doar cu verzituri. happy Dar cand sunt mancate des, grasimile saturate din ele (care sunt un alt fel de grasimi, tot rele), se depun si ele pe artere, cu timpul, in ani de zile.
Mai e si berea si bauturile alcoolice in general care vin cu foarte multe kcal si nici nu ne dam seama.
Mai e si zaharul, care, desi e vital pentru celule, consumat sin alimentele gresite, ca sucuri, ciocolate, prajitiri etc, da dependenta sivom simti nevoia de si mai mult.
Daca vrei sa slabesti, depinde foarte mult si de metabolismul tau. Incearca sa faci plimbari, chiar exercitii cu greutati sau chiar un antrenament fizic uspr doar cu greutatea corpului. Ai gtija sa nj pui mare presiune pe articulatii, intrucat sunt deja sub presiune de la grasime (daca ai o greutate foarte mare) si s-ar putea sa aiba mult de suferit. Mananca proteine, si fa exercitii fizice usoare, ca sa iti maresti masa musculara si intari metablosimul, ca sa arzi mai multe kilocalorii, astfel incat sa slabesti manacand mai multe kcal, ca sa nu te infometezi.
Ar fi o idee buna sa iti faci un test al metabolismului bazal (cat arzi in repaus, doar cu functiile generale ale corpului), ca sa iti faci o idee cat ai putea sa mananci. Costa vreo 400 de lei. Mie mi-a iesit 1050 kcal pe zi, ceea ce e foarte putin. Formulele ziceau ca ard 1350, dar nu e asa, ceea ce demonstreaza ca nu prea trebuie sa avem incredere in formule.
Incearca sa urmezi sfatutile de nutritie, cum sr fi supele, ciorbele, multa apa, alimente bogate in fibre, legume etc. si vezu daca iti mai e foame. Acum depinde ai ce foame, ca de multe ori nu ne e foame, ci doar simtim nevoia de mai mult pentru ca asa am fost obisnuiti. Incearca sa mananci incet, sa te concentrezu asupra mancarii, adica fara televizor sau alte distrageri.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat