| JuSt222 a întrebat:

Salut.
Port ochelari de 8 luni si nu reusesc deloc sa ma obisnuiesc cu ei... Ma simt foart incomod cu ei. Sunt miop si am probleme mari cu ei la apropiere deoarece nu reusesc pur si simplu sa ma obisnuiesc cu ei, Nu vad bine cu ei la apropiere si ma enerveaza senzatia care o am cu ramele pe fata fiindca imi omoara campul vizual.Mi se pare ca imaginea prin lentila este mai incetosata decat decat cea cu ochiul liber.
Ce exercitii trebuie sa fac pentru a ma obisnui?
Sunt la a 2a pereche de lentile si nu sunt gresit deoarece am fost ieri la oftalmolog si sunt bune..Am avut acceasi problema si cu prima pereche de lentile si cu cele care le am acum de 2 saptamani la fel. Am fost la oftalmolog si lentilele prescrise de medic sunt corecte!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ochelarii prescrisi pentru miopie (pentru departare) se poarta doar la departare, NU si la apropiere (cand citesti, faci teme sau stai pe computer).
Deci, cand citesti sau esti la computer, scoti ochelarii de departare, pentru ca nu ai nevoie de ei!
Cand te deplasezi prin acas, pe strada, sau daca privesti la televizor, se considera "departare" si aic nevoie de ochelari, dar tot ce privesti sub 50cm, nu ai nevoie de ochelari.

| J0B0MAT a răspuns:

E posibil să fie lentilele corecte, dar ochiul tău dacă nu se obişnuieşte cu ele, înseamnă că are nevoie de dioptrii mai mici. Iar apoi după ce se vor obişnui cu nişte dioptrii mai mici, poţi trece la astea pe care le ai acum. Mergi la alt oftalmolog şi spune-i să îţi dea dioptrii mai mici pentru că cele pe care le ai sunt prea tari.

| Kogaion a răspuns:

Exercitii nu prea ai ce sa faci, trebuie doar sa-i porti tot timpul. Cati ani ai? Si eu am probleme cu miopia si port ochelari, dar doctorul meu mi-a spus ca ma pot opera cand doresc(am -4.50 la unul si -1.50 la celalalt). Incearca sa mergi la un doctor foarte bun si vezi daca te poti opera.

| Porcusorul a răspuns:

Consulta un alt oftalmolog si vezi ce zice acela. In mod normal ochelarii sunt pentru a vedea mai bine, nu mai rau.