| Xalion a întrebat:

Am fost disgnosticata cu o tumoare/ chist intre cele 2 ovare care are aproximativ 9 cm. Nu stim inca sigur ce e, doar ca e o masa situata intre cele 2 ovare. Ideea e ca doar maine imi fac analize de sange pentru markerii tumorali si probabil doar joi-vineri aflu. Am 17 ani, iar medicul a spus ca sansele sa fie cancer ovarian sunt slabe dar totusi, nu pot elimina ideea asta. Va intreb pe voi, poate unii dintre voi avand cunostinte mai vaste. O tumoare de 9 cm este prea mare pentru a fi operata? Stiu ca ar trebui sa astept pentru detaliile de tipul acesta dar efectiv nu mai am rabdare si vreau sa scap cat mai repede. eventual sa ma pregatesc si psihic de ce e mai rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Ținând cont de vârsta dumneavoastră și ce v-au spus în prima fază medicul, nu trebuie să vă faceți griji! Dar, ținând cont că este necesară o operație clasică, ar trebui dacă sunteți dintr-un orășel de provincie, să mergeți la un spital universitar cu renume. Singura traumă, o să fie o perioadă de timp, durerea în zona operației. În rest, sănătate și putere de a trece peste toate problemele medicale!
Și, vi se va da, posibil, după operație, un anumit regim alimentar! Ca om care a fost operat, vă sfătuiesc să îl țineți, dacă doriți să vă vindecați mai repede!

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca noi putem avea cunostinte mai vaste decat un medic? Te inseli.

| Xalion explică (pentru darrio2007):

Ai fi impresionat de cati medici stau pe TPU. Si in niciun caz nu am zis "cunostinte mai vaste decat un medic"

| darrio2007 a răspuns:

„Va intreb pe voi, poate unii dintre voi avand cunostinte mai vaste."

Nu tu ai scris aici?

| aXy99 a răspuns (pentru darrio2007):

Mai vaste decat ale ei, nu decat ale medicilor.

| Xalion explică (pentru aXy99):

Exact

| Xalion explică (pentru aXy99):

Exact happy

| Xalion explică (pentru darrio2007):

Am scris cumva " cunostinte mai vaste decat ale medicilor"? Ma refeream la cunostinte mai vaste decat ale mele.

| darrio2007 a răspuns (pentru Xalion):

Mda. Chestie de interpretare.

| RAY a răspuns:

Sper ca e doar grasime, dar fara biopsie nu se poate vedea?

| Xalion explică (pentru RAY):

Nu... Maine voi merge sa fac o ecografie cu un aparat mai performant si eventual un CT. Biopsia probabil va avea loc numai cand ma vor opera. Din nefericire, operatia nu potate fi facuta laparoscopic ci prin operatie clasica.

| RAY a răspuns (pentru Xalion):

Multa sanatate

| Xalion explică (pentru RAY):

Multumesc mult!

| RAY a răspuns (pentru Xalion):

E gratis? ai banii?

| Xalion explică (pentru RAY):

Nu cred ca e gratislaughing Adica, mai ales investigatiile nu cred. Operatia probabil e macar jumate decontata de CAS. Oricum, da, am banii necesari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei cumva nurofen mai mereu asa? cand te doare ceva? sunt doar curios.

| Xalion explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu iau. De obicei suport durerea. Nu vreau sa fac exces de medicamente. Dar la durerile pe care le am, pana si medicii mi-au recomandat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xalion):

Am intalnit cel putin 3 persoane in viata mea, de sex feminin, care la fiecare menstruatie sau durere de cap, luau nurofen, si ibuprofen.
Si ghici ce? toate 3 au avut sau inca au chist-uri, si 2 s-au operat de cel putin 2 ori.
Trebuie sa fie o legatura, de-asta am intrebat daca iei nurofen. happy
Scrie pe prospect la efecte adverse, despre rinichi, ca distrug tesut din rinichi, si acest proces e ireversibil,( nu scrie ca se poate intampla, ci ca se intampla in timp, daca faci abuz ) dar nu imi aduc aminte daca zice si de ovare, si nici nu mai am vreo cutie prin casa sa ma uit.

| Xalion explică (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt cu Nurofenul. De obicei iau algocalmin ( deși știu că nu e ok). Astăzi am primit rezultatele analizelor de sânge pe care le-am făcut și sincer, anumite chestii cu privire la ficat păreau anormale, iar medicul crede că e de la Nurofenul pe care l-am luat în ultima săptămână. Chiar nu știu ce să iau. Mulțumesc mult de sfat. Am să răresc mult consumul de Nurofen

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Mult succes iti urez si insanatosire grabnica. Subscriu ce a spus domnul Romeo. happy

| NeaNicu78 a răspuns:

În principiu operația trebuie suportata de CAS in totalitate, tu oricum ești în întreținerea unui părinte (coasigurat), in legătură cu tumoarea nu pot să-ți dau un sfat doar medicii specialiști au aceasta putere, eu îți doresc putere psihica, speranța, dorința de a fi mireasa, mama și bunica și în ultimul rând sănătate, sănătate, sănătate, ai grijă de tine pentru că ești tânără și ai toată viața înainte.

| Xalion explică:

Atâta poți, atâta faci, ce sa spun?!