| Lola200228 a întrebat:

Am fost internata recent la spital pentru niște investigații.Gen am avut grețuri după ce mâncam ma ardea stomacul și uneori ma durea.In fine, la spital mi-au făcut endoscopie și mi-au găsit gastrită acută de la antiimflamatoare(ibuprofen, nurofen, etc) și acum trebuie sa iau ceva tratament și sa țin regim.Am 16 ani. Acum cu regimul e foarte greu mai ales ca sunt o pofticioasa și mi-e frica ca nu voi mai putea mânca normal niciodată.Mai ales ca vine Crăciunul.
Cei care ați avut gastrită și ati ținut regim ați mai avut probleme după?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anilesse a răspuns:

Uite, eu am probleme cu stomacul de cand e lumea si crede-ma ca stiu cu ce se mananca chestia asta. Eu zic sa ti regim pana in apropierea craciunul ca de craciun sa poti si tu sa te bucuri de mancare. Ti-as sugera sa eviti alcolol. Problemele de genu pot sa apara iar si iar, depinde mult de stilul tau de viata si cat de sanatos mananci. Nu-ti fie frica, sunt doar 1-2 saptamani de regim. O sa poti manca normal, normal ca o sa poti dar totul cu cap. fara exagerari. Multa sanatate

2 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

Gandeste-te ca esti foarte tanara. Sarbatori, revelioane si alte zile de petrecere vor fi multe. Mai bine tii regim la varsta asta si te vindeci decat sa ai dureri si alte probleme vreo 70 de ani de acum incolo. Ce-i 1 an de regim pe lânga 70 fara regim

| Galileo7 a răspuns:

Trebuie sa mananci sanatos, si ai grija cu stresul, gastrita se face f des pe baza de stres. Daca nu ai grija acum la 16 ani ce mananci ...mai incolo o sa ai probleme mai grave.