| Scarlettt a întrebat:

Acum 4 +5 luni în aprilie mă durea stomacul, numai mâncam şi m-am dus la spital, aveam gastrită! În 4 zile mi+a fost dat drumul de la spital, facandu-ma bine. Mi-a dat sa tin un regim, l-am tinut o saptamana! Si niste pastile tot la fel!
De 2 zile acum iar simt starea aia si durerile alea de cand aveam gastrita in aprilie, numai ca ma doare mai putin, a tunci nici nu puteam dormi respira de durere! Ce sa ma fac numai vreau sa mai ajung la spital! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Leacuri naturiste care usureaza simptomele gastritei

1. Nucile de cocos. Laptele din interiorul nucii de cocos este un remediu excelent pentru durerile si disconfortul cauzate de gastrita. Relaxeaza stomacul si asigura necesarul de vitamine si minerale. De retinut! Imediat ce simti durerea la nivelul stomacului, consuma numai lapte de cocos, fara sa incluzi altceva in alimentatia ta timp de 24 de ore.

2. Orezul. Constituie un alt remediu cu efect de "tampon" pentru stomacul tau bolnav. Este indicat in gastritele acute. Daca esti in aceasta situatie consuma de doua ori pe zi cate o ceasca de terci de orez. In cazul in care te confrunti cu o gastrita cronica, poti sa alegi acest gen de alimente care necesita o masticatie prelungita.

3. Cartofii. Sucul de cartofi s-a dovedit a fi extrem de benefic in eliberarea simptomelor cauzate de gastrita. Doza recomandata este o jumatate de ceasca consumata de 2-3 ori pe zi, cu aproximativ 1/2 sau o ora inainte de masa.

4. Galbenelele. Sunt considerate foarte benefice in tratamentul gastritei. Se infuzeaza 1 lingura de planta uscata si se bea din continut de doua ori pe zi.

Ce alimente trebuie incluse in dieta?

Este foarte indicat ca macar 2-3 zile sa nu se consume nimic in afara de apa calda. Astfel vei oferi stomacului o pauza si odihna necesara pentru a functiona la capacitate normala.

Dupa ce simptomele acute mai scad in intensitate, trebuie sa adopti o dieta exclusiv pe baza de fructe (in urmatoarele 3 zile) si sa consumi cat mai multe sucuri de: mere, pere, struguri, portocale, ananas, piersici si pepene galben. De asemenea, laptele batut si branza proaspata de vaci le poti consuma fara restrictie.

Abia apoi poti incepe sa introduci in alimentatia ta semintele, nucile, legume si fructe.

Produse pe care trebuie sa le eviti!

alcool;
tutun;
condimente picante;
carnea;
dulciurile;
ceaiul negru si cafeaua;
alimentele grase;
muraturile;
pastele;
apa minerala.

Sfaturi utile

1. Nu trebuie sa combini mai multe alimente la o masa.
2. Mananca inainte cu 2 ore de a te baga la somn.
3. Nu bea apa in timpul meselor, deoarece dilueaza sucurile digestive si ingreuneaza digestia.
4. Bea zilnic 8-10 pahare cu apa.
5. Nu te grabi cu masa, ci incearca sa mananci incet.
6. Aplica comprese cu apa calda sau o sticla cu apa calda pe stomac, de doua ori pe zi.
7. Evita efortul fizic intens.

Sursa:http://www.eva.ro/......21166.html

Multa sanatate :)

| SameMistake a răspuns:

Bună!

Din păcate gastrita nu trece cu una, cu două, şi cu părere de rău îţi spun că nu prea se poate vindeca în totalitate. Prin alimentaţie se pot reduce durerile şi se pot rări crizele. Dar nu ştii niciodată dacă nu vei mai avea altă criză de gastrită.
Reduce cât poţi chips-urile, floricelele, dulciurile, sucurile si apa acidulata, condimentele de orice fel.

Încearcă şi tratamentele naturiste pe care le mai găseşti pe net, şi ce ţi-a dat Yogurt mai sus.
Este bine să bei apă, dar neapărat plată!
Ştiu cum e, şi eu am adesea crize de gastrită care efectiv mă fac să simt că mor de durere, la mine e din familie, şi mama, şi bunica au probleme cu gastrita.
Încearcă să ţii regimul pe care ţi l-au dat la spital, sau mai poţi apela şi la alţi doctori.
Îţi doresc numai bine, ai grijă de tine, şi nu uita să speri că vei fi mai bine!

| Scarlettt explică (pentru SameMistake):

Pai trebuie sa tin regimul toata viata! Ca eu nu pot trai numai cu mancarulrile alea cartofi fierti, supe, paine prafita, fructe in afara de citrice, prajeli. Pana acum m-am simtit perfect, adica n-am avut nimic de 5 luni, acum 2 saptamani am fost la mare am manccat mici etc. Dar faza e ca ma simt si slabita intr-o contiuna stare de somn.