| Ramo137 a întrebat:

Buna! Am fost la orl, unde am aflat ca am rinita cronica si polipi, dupa am facut CT sa se vada mai bine si trebuie sa ma operez.
Problema e asa.
Eu arat ca sunt asigurata dar de fapt nu muncesc de 2 luni... si imi trebuie pentru chirurgie bilet de salariat.
Nu am mai fost la chirurgie pana acum si nu stiu cum sa procedez.
Imi poate da cineva...doctora de familie de ex, vreo dovada ca am asigurare chiar daca nu lucrez care ma va ajuta sa nu platesc chirurgia? Si daca da, de unde o cer, cum fac sa arat ca sunt asigurata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba de doctorita de familie: cat timp mai functioneaza asigurarea dupa lichidarea ta de la (fostul) loc de munca!
Spun asta, deoarece daca pleci in strainatate (tarile UE) cu "Cardul albastru" (de aigurare de sanatate), acela are valabilitate de 6 luni dupa eliberare, chiar daca ai lichidat intre timp.

| Ramo137 explică (pentru Bula):

Sunt asigurata de cativa ani...si nu muncesc, am muncit acu 3 luni dar eram asigurata inainte, posibil o problema...

| Bula a răspuns (pentru Ramo137):

Am scris: intreaba-ti medicul de familie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu lucrezi, plătești la CASS pe lunile cțnd nu ai lucrat, faci contract cu ei, ești din nou asigurat. Apoi medicul de familie îți dă trimitere.

| Ramo137 explică (pentru sadrian46):

Eu sunt deja asigurata ca am ramas de cativa ani ca au uitat sa ma scoata... asta e problema, nu am de unde sa iau adeverinta de salariat

| sadrian46 a răspuns (pentru Ramo137):

Dacă au uitat sau au omis să te scoată, asta nu înseamnă că mai ai calitatea de asigurat. Calitatea de asigurat o ai când îți plătești asigurarea. Nici adeverința de salariat nu te asigură, doar dacă angajatorul îți plătește CASS, deci asigurarea. Dacă nu ești angajată nicăieri, există soluția. Mergi la CASS la sediu. Faci contract de asigurare cu ei. Plătești asigurarea minimă pe 6 luni retroactiv, cam 1500 lei în total. Atunci ei îți eliberează un card de ssnătate care te conectează cu contul tău de asigurat de la ei. Cu acest card mergi și te abonezi la serviciile de sănătate printr-un cabinet medical de medicină de familie, la care vrei tu. El va gestiona de acum încolo dosarul tău de sănătate. Apoi, atât timp cât nu ești angajată, vei achita lunar cam 250 lei la CASS, suma minimă care îți asigură servicii medicale plătite de CASS. În luna în care nu achiți, nu mai ești asigurată iar prin cardul tău de sănătate, cei ce te servesc văd asta și nu poți beneficia de tratamenr astfel,

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă nu sunteți minoră, să vă ia unul dintre părinți în întreținere, este un act notarial, prin care beneficiați de asigurări de sănătate.
Altfel, trebuie să faceți un contract la casa de sănătate, prin care deveniți asigurată din momentul în care nu ați mai lucrat, apoi veți plăti lunar, până la o viitoare angajare, o sumă de bani lunar.

| Ramo137 explică (pentru ValentinMihai78):

Nu sunt minora

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Ramo137):

Ok. Atunci aplică ce ți-am zis mai sus. Cu părinții tăi sau îți faci contract cu casa de sănătate.

| Ramo137 explică (pentru ValentinMihai78):

Sunt deja asigurata, dar nu muncesc, sunt asigurata ca au gresit ei, eu nu trebuia sa fiu.dar imi trebuie la mana sa arat ca sunt asigurata. si sa nu imi iau vreo amenda

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Ramo137):

Nu iei amendă, ci pur și simplu la externare vei primi un decont de cheltuieli cu internarea și operația avută, probabil câteva mii de lei noi.
Cel puțin 10 zile, cred că vor fi de internare.

| Ramo137 explică (pentru ValentinMihai78):

Intre 3-5 zile mi-a zis doctoru orl