| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,am fost la un psihoterapeut, mi-a adresat niște întrebări și atat. A zis ca nu trebuie sa beau pastile.Nu am rămas deloc mulțumită dea ea. Azi o sa ma duc la un psihiatru.Sunt destul de trista.Nu am crezut ca o sa ajung vreodată in asa situație de la vârsta asta.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Da,de fapt partea asta a fost cea mai grea pentru mine, ani de zile am dormit 4 ore pe noapte sau mai putin,( si nu mi s-a parut ca e ceva anormal,nu constientizam)mai ales in perioada liceului,bine,eu consumasem si niste substante interzise si impreuna cu insomnia si-au pus amprenta in timp asupra mea, ajunsesem ca un zombie laughing
La un moment dat organismul oboseste si incepi sa nu mai functionezi normal,creierul incepe sa nu mai raspunda la comenzi, lucruri simple devin foarte dificil de executat, devii agitat si irascibil si nu stii de ce, te certi cu cei din jur, te enervezi din lucruri neimportante.Am avut o perioada lunga in care nici nu mai voiam sa dorm, o faceam ca trebuie, dormeam cand ziua, cand noaptea, pentru ca atunci cand dormeam aveam cosmaruri.De la insomnii am experimentat si sleep paralysis de cel putin 7-8 ori in viata asta,vise lucide si e cumplit.
Trebuie sa iti pui la punct toata viata,deci tot, alimentatia, sportul, odihna sunt foarte importante, trebuie sa iti faci o rutina si ai sa vezi ca lucrurile o sa se schimbe si o sa ai control asupra vietii tale.Ideea principala este sa iti ocupi mintea in timpul zilei cu diverse activitati si sa faci si miscare ca sa obosesti sa poti dormi noaptea.In plus elimina cafeaua sau ciocolata sau alimente care iti dau energie cu cateva ore inainte de culcare.
Crede-ma ca se poate.Am trecut prin asta si se poate scapa de boala asta numita insomnie.

55 răspunsuri:
| Andreeaioan115 explică (pentru Adry05):

Sper din tot sufletul sa scap de insomnie și fără pastile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Acum nostradamus o ști ce fel de întrebări i-a pus dacă pe ea o nemulțumito, sau s o fi așteptat sa ii de a ceva pastile și nu i-a dat, psihiatrul cu siguranță ii va da ceva sa speram ca va scăpa cât de curând de aceasta problema. O zi faina sierrutza happy

| minrest a răspuns:

Mergi la psihiatru, faci foarte bine, toti ar trebui sa mearga cand au nevoie; nu iti poate face rau, bravo tie ca te-ai hotarat sa mergi.

| minrest a răspuns (pentru Littledoctor26):

Adica, daca iau o aspirina dimineata si o spirulina la pranz, pot sa ajung la suicid; esti sigur?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să fii iubit

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Adry05):

Nu face, mă, mi-a zis că nu are activitate, i-am zis de mult să facă efort și să se epuizeze, nu pricepe. Are ea alte probleme...

| Andreeaioan115 explică (pentru supadeceapa):

Ieri am făcut sport, oricum am avut un somn fragmentat m-am culcay la ora 2 și m-am trezit la ora 5 dimineață.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Mai fă sport, mai bea un ceai de sunătoare, mai fă un puzzle, citește o carte, fă o curățenie generală.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Păi chiar poți dacă ții cont de ce am zis

| skull12 a răspuns (pentru sierra1):

Mersi, chiar cautam una, iti dadeam funda... dar nu pot. te pup.

| Simpatic a răspuns:

Eu am zis de la bun inceput si pe topicurile mele si ale altora ca PSIHOLOGII parol psihologii cu a lor psihoterapie sunt niste ESCROCI care mint ca prin cuvinte pot insanatosi un creier ce numai secreta la nivel optim niste substante, sa le dea Dumnezeu lor cele mai grele depresii si boli mintale daca ei se pot vindeca doar prin cuvinte.
Eu ti-am spus de la primele tale simptome ca trebuie sa mergi la un psihiatru nu la un psiholog, si eu nu-s medic sau psihologwinking

| aimullah123 a răspuns (pentru sierra1):

Da pai ea are nevoie de tratament medicamentos.
Daca si psihoterapeutul i-a zis sa mearga la psihiatru inseamna ca asa e. big grin
Momentan fara tratament medicamentos nici psihoterapeutul nu poate lucra cu ea. Este mult prea speriata, mult prea ingrijorata. Ea crede ca o sa moara din cauza ca nu doarme. Evident ca nu e asa. Doar i se intensifica anxietatea.
Deci Andreea daca vezi mesajul asta, mergi la psihiatru dar spune-i sa iti dea ceva mai usor pentru somn. Ai grija sa nu te indoape cu somnifere sau neuroleptice. Astea sunt mult prea tari si nu ai nevoie tu de asa ceva. La tine un simplu Anxiar de 1mg inainte de culcare 30 de zile cred ca e mai mult decat suficient. Daca nu, ai putea sa iei ceva de planta.
Oricum, tu spune-i sa iti dea ceva mai usor. Doar daca nu dormi cu ceva mai slab merge sa treci si la alte medicamente mai tari.

| sierra1 a răspuns (pentru aimullah123):

"Da pai ea are nevoie de tratament medicamentos."

așa ai decis tu?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Psihologul a zis ca nu am nevoie de pastile, ea a zis ca am nevoie de terapie.Dar nu cred ca ma va ajuta terapia.

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Nu înțeleg care e motivul pentru care nu dorm.Am început sa uit de boli și sa fiu calma.

| Donsavas a răspuns:

Cum adică "de la vârsta asta"? Tu ai impresia ca esti singura adolescenta care ia pastile? Te înșeli. Exista psihiatrie infantilă unde se trateaza medicamentos copiii de la vârste fragede. Psihoterapeutul nu e medic ca sa ti spuna daca trebuie sau nu sa iei pastile. Indicat este sa consulți un psihiatru!

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Sunt singura cu insomnie cronica.

| Swae a răspuns:

Nu lua medicamente. Iti va fi si mai rau de la ele.

| Andreeaioan115 explică (pentru Swae):

Sa trăiesc asa cu insomnii?

| Swae a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Exista alternative. Daca tot vrei sa iei pastile, ia ceva slab sau naturist.

| Andreeaioan115 explică (pentru Swae):

Dar nu ma ajuta.Chiar nu stiu ce se intampla cu organismul meu. Sunt trista.Dorm doar 3 4 ore.

| StrongHeart a răspuns:

Ce te deranjeaza atat de tare de te simti mereu trista? Nu imi raspunde mie,raspunde-ti tie sau incearca sa gasesti raspunsul,psihiatrul iti va da niste pastile sa iti calmeze starea si cam atat,ma rog depinde de diagnostic,dar tu esti problema si tot tu esti rezolvarea la problema,trebuie doar sa cauti radacina problemei tale si sa gasesti niste moduri sanatoase prin care sa o combati(excluxand viciile gen alcool,tigari,droguri),poate ai nevoie de putina viata sociala(in momentul de fata cam toata planeta e in stare de repaus,deci nu dispera, trebuie sa ai rabdare), poate ai nevoie de timp in natura sau undeva departe de vocile oamenilor, poate tu singura dai voie acestor voci sau ganduri sa iti intrerupa drumul tau in viata si atunci tot tu poti sa alegi daca vocile din mintea ta nu iti vor binele, nu le asculta si gata.Crede-ma am fost in situatia ta si am cazut in disperare de multe ori pana mi-am dat seama ca de cele mai multe ori problemele cele mai mari ale mele erau fictive,si daca nu erau,daca erau reale,trebuia sa-mi gasesc curajul sa le infrunt, oricare ar fi, nimeni nu-ti poate face nimic daca tu esti sincera cu tine si faci ce ti se pare corect si accepti consecintele actiunilor tale, asta se numeste responsabilitate. Poate fugi de responsabilitate, sau poate ai ascultat toata viata de ceilalti si ai uitat ca si tu esti o persoana cu idei si pareri si poti sa fii cine vrie tu sa fii.Nu-i lasa pe altii sa-ti dicteze soarta,preia control si fa-ti o viata frumoasa,nu are rost sa disperi, toti trec prin ce treci tu acum. Poate pare acum ca esti singura cu probleme si ca nimeni nu te intelege, ghici ce, e o iluzie mare a ego-ului, trebuie sa realizezi asta ca sa treci mai departe.Nu stiu ce sa-ti mai spun,iti scriu pentru ca am vazut intrebarile tale si chiar mi se pare ca e un strigat de ajutor,eu am toata increderea ca o sa iti revii,ai si tu mai multa incredere in tine,de explicat am explicat destul,restul trebuie sa vina de la tine,trebuie sa incepi sa simti viata din nou, ca de aia iti bate inima in piept, nu ca sa stai in starea asta de depresie pana imbatranesti.
Fa o schimbare, cat o fi ea de mica, o sa conteze pe termen lung.Bafta!

| Andreeaioan115 explică (pentru StrongHeart):

Apreciez mult pentru tot ceea ce ai scris. Insomniile ma supăra, faptul ca nu pot sa dorm nici măcar 6 ore.Tu tot ai trecut prin astfel de insomnii?

| mihai69 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

O cauză există cu siguranță.
Și da, se poate să treci peste fără pastile, dar e nevoie de ceva efort (nu doar fizic, ci inclusiv de voință) din partea ta.

| Donsavas a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu este adevărat. Eu mai cunosc o fata care are aceeași probleme dar acum ia medicatie si poate dormi