| anonim_4396 a întrebat:

ma confrunt cu o problema in relatie! sunt intr-o relatie de 3 ani, precizez ca sunt un tip calm, imi place sa pictez si sunt atent cu cei din jur, dar ma aflu intro situatie in care nu ma prea vedeam vreodata, acum 3 ani am inceput sa am o relatie foarte serioasa cu o fata mai timida la primele aparente (aparentele inseala m-am convins), dar parea sa fie pe gustul meu, asa a si fost timp de mai bine de un an jumate, am petrecut destul de mult timp impreuna, nu prea vad unde am gresit fiindca pana si ea imi spune ca nu gresisem cu nimic,doar ca era un pic geloasa, deoarece ma inteleg foarte bine cu toata lumea, de si stiia ca doar pe ea o vad in fata ochilor si nu obisnuiam sa vorbesc cu fetele... pana cand "inevitabilul se intamplase", am sesizat ca ascunde multe lucruri fata de mine, ii cumparasem un telefon nou pe care isi scosese aplicatii,cand am cerut telefonul,de si obisnuia sa mi-l dea sau sa sara pe mine cand descoperea ceva nou si dorea sa imi arate de cateva ori s-a intamplat sa se enerveze cand il ceram de si daca il ceream se intampla o data pe saptamana pana si atunci cand am cerut telefonul sa sun pe cineva a reactionat urat,de si ea tasta numarul au trecut cateva zile in care s-au intamplat cateva chestii misterioase sau in care am raspuns la intrebari ciudate de exemplu daca as avea ceva impotriva daca s-ar apuca de fumat,am spus ca nu prea imi doresc acest lucru dar daca ea vrea sa incerce sa-i dea drumul ca nu o opresc,a spus ca nu are de gand doar intreba, a doua zi dupa aceasta intrebare un prieten ma suna si imi spune ca a vazut-o pe prietena mea cu un tip iar ea avea tigara aprinsa,am spus ca nu prea cred dar totusi s-ar putea, nu am facut nimic nu am dat nici un semn ca as fi aflat ceva, a doua zi am fost sunat de ea de dimineata pentru imi spune sa nu o deranjez ca are foarte mult de invatat, iar de pe la ora 2 trebuie sa plece de acasa (avea un motiv adevarat) am spus ok si fara sa spun nimic am plecat la un magazin dupa cumparaturi si am trecut prin fata blocului ei, coincidenta a facut ca fix in momentul acela in care ea invata sa fie cu 2 vecine la fumat, in momentul in care m-a vazut a reactionat ceva de genul -ce e cu tine aici! de si obisnuiam sa fac cumparaturile de la magazinul din apropiere eu i-am raspuns -probabil ca si eu invat, dar u dc nu mi-ai spus ca de fapt vrei sa fumezi, doar stii ca te lasam, ea pe un ton ridicat mi-a raspuns printr-o intrebare -ce are daca fumez? am plecat instant, la 5 zile dupa acest eveniment si dupa anaca 2, 3 faze "dulci" am fost cautat de un baiat care foarte nervos pe mine ma ia la intrebari de genu -de ce tot ma leg de prietena lui ca ce am cu iubita lui etc am abordat situatia calm, pana ce am aflat ca era vorba de aceeasi iubita, cu care apucase sa se sarute de 2, 3 ori dupa discurtii lungi la telefon de 3 saptamani parea violent, era nervos iar cand am spus ca eu sunt cu asazisa lui iubita, de fapt intrunfel chaia iubita, m-a apucat de gat fapt ce a dus la involuntara luxatie (nu doream sa iasa asa) anca imi pare rau dupa ce am discutat ambii cu prietena, i sa adresat urat pe fata ca l-a luat de fraier, daca el nu se vede cum arata,mai s-a legat si de starea sa financiara, intrucat am ajuns sa fiu aproape de partea lui, am discutat cu el personal la o zi dupa cearta si cel mai rau a fost cand am vazurt clar ca si el pusese suflet, ca el stia ca eu sunt o persoana care se leaga ba chiar mai mult ca as fi amenintato, tin sa mentionez ca am ramas prieteni, m-am despartit de ea o luna am suferit foarte mult dar am stabilit o prietenie stransa cu o fata careea ii placea de mine,recunosc ca am avut parte de un sarut dar prietenia s-a stricat cand a aflat fosta,se intelege,deoarece ma aflam intro perioada cu un program aglomerat,am decis sa o iert dupa lungi declaratii in care parea sa ii para rau, am spus ca trebuie sa trec peste de si am facut-o cu greu si gandindu-ma ca am si eu vreo vina de si sunt surprins ca nu aveam (stiu suna ciudat) a urmat o perioada relativ lunga si frumoasa dar pana cand a urmat o serie de minciuni grave, comportament ciudat din partea ei de si eu facusem tot posibilul sa ii fie bine, de si ea se arata calma linistita parea ca a invatat o lectie, pana ce a intrecut masura cu minciuni oribile,de la cele mai inutile,mici fara scop, pana la cele urate in care simteam ca sunt luat de prost plus,abordarea situatiei de catre ea in diverse cazuri,am ajuns sa fiu nervos am iertato de foarte multe ori,si am ajuns intr-un final sa ma comport foarte urat la fel si ea,dar cand a venit vorba de despartire a reactionat din nou tragic etc norocul ei a fost acela ca am patit o accidenctare mai grava care m-a facut mai linistit iar ea a profitat din plin de ocazie, momentan ascunde mici chestii fata de mine de teama sa nu reactionez nervos, de si nu obisnuiesc sa fac asta deloc doar ca tin in mine si ajung sa ii inchid telefonul, sa ii zic adevarul in fata, ultima minciuna urata a fost de craciun nu mai precizez nimic am decis sa o las mai moale sa nu ii dau importanta in speranta ca va vedea cum e fara sa o bag in seama si ca isi va da seama ca nu e bine, intr-adevar si-a dat seama dar fiindca ma vede lipsit de interes sau nu neaparat ci vede modul meu de a fi mai rece abordeaza si ea acelasi mod de si voi fi inteles cu greu si accept orice vorba grea deoarece si eu as fi vazut altfel lucrueile daca nu ajungeam in situatia aceasta si ma repet nu m-as fi vazut in postura aceasta dar din pacate am pus suflet as dori un raspuns la intrebarea daca credeti ca ar fi un mod prin care as putea sa o fac sa nu mai fie cum este daca sesizati unde ar fi vreo problema in legatura cu mine daca merita sa incerc sa mai fac ceva de si eu anca o iubesc sau daca ar fi o solutie sa revin la cum eram la inceput sa fiu mai romantic deoarece ea a spus ca nu ar mai repeta greseala facuta [nu stiu ce sa cred] (problemele sunt mai sofisticate dar siasa pe multi din voi v-am facut sa pierdeti minute pretioase de aceea imi cer scuze anticipat si in acelasi timp as tori sa multumesc tuturora carora dau un raspuns)

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Imi pare ca toata povestea asta este trasa la indigoo. Sugar dady? Parca, parca de asta este vorba. Sta cu tine pentru ca ii permiti multe si pentru ca nu esti un coate goale, dar nu-i pasa deloc de tine.
Este o relatie toxica care v-ar face bine la amandoi - cand ii puneti capat.
De data asta fi barbat si pune-i punct, nu punct si virgula.

6 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Paraste-o. Nu o mai baga-n seama!
Merita tot dispretul si sunt convins ca-ntr-o zi roata se va-ntoarce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare mie, sau ea te foloseste tocmai pentru ca esti o fire linistita? Incerca sa te provoace cu "declaratiile" de fumatoare si altele. Voia sa se desparta de tine si nu avea motiv. Cum si celalalt a lasat-o, s-a intors la tine pentru ca tu esti umbrela ei de vreme rea. Da, stiu, te doare ce iti spun. Dar mai bine deschide ochii cit mai este timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce mai astepti, sa o gasesti cu altul in pat? Te-a mintit ca pe ultimul prost, in nenumarate randuri, si cand ai prins-o cu minciuna a reusit sa faca in asa fel incat sa pici tot tu de fraier. Da-i flit, nu e genul de persoana cu care sa-ti imparti viata. Minciunile si umilinta vor continua si nu mai e nimic de facut. Pe oamenii ca si prietena ta nu ii poti schimba, din pacate.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
Parerea mea este ca la tine in cap este mare aglomeratie.
Nu in sensul rau.Ai imaginatie, gandesti mult si traiesti repede.
Insa inima ta nu prea se potriveste cu creierul.

Parerea mea este ca ar trebui sa-ti dai o pauza in care sa inveti sa respiri si sa-ti gasesti echilibrul interior.
1-2-3 zile la munte sau printr-un sat uitat de lume, singur pe acolo, ar fi perfect pentru tine.

Eu cred ca tu intelegi de ce iti spun asta in loc sa raspund la intrebarea ta.

Te-am tzucat, si sper sa te gasesti pe tine.

| babyalexa a răspuns:

Buna,nu stiu daca am inteles exact ceea ce ai dorit sa exprimi, pentru ca ai un mod de a scrie destul de greu de urmarit.Ia-o mai incet.Cred ca marea problema a ta este faptul ca nu ai trecut cu adevarat peste acel incident...Inteleg ca ati reluat relatia dar ai iertat-o cu adevarat? Adica acolo, in suflet a disparut complet sentimentul de gelozie sau ranchiuna? Cred ca de aici si faptul ca nu mai esti ca la inceput, ca a disparut si romantismul sau mai stiu eu ce gesturi...Se intampla in viata asta sa si gresim si cred ca odata ce ai fost de acord sa reluati relatia,ar fi bine sa o luati de la capat cu totul. Fara resentimente,fara reprosuri,fara sa readuceti in discutie acel episod)stiu ca este dificil dar odata ce ai hotarat sa ierti, iarta cu toata puterea sufletului, parerea mea). Incercati sa va regasiti pe voi ca si cuplu, sa redescoperiti lucrurile care v-au facut sa va iubiti, pentru ca sunt sigura ca ele exista.Nu am inteles exact ce s-a schimbat la ea si ce fel de relatie aveti in prezent daca vrei mai multe pareri vino cu mai multe detalii scrise mai coerent. Orice ai face multa bafta.

| mady03 a răspuns:

Eu cred ca fata asta nu te meritasad.tu pari o fire prea linistita, prea introvertita pentru ea... spune-i ca vrei o pauza, iar in timpul acesta ar trebui sa-i urmaresti comportamentulwinking..Succes!