| anonim_4396 a întrebat:

Am fost weekendul trecut la sat...Si chiar in ziua in care noi trebuia sa plecam cainele meu a avut o criza de epilepsie cred. A inceput sa tremure foarte tare, nu se putea misca din locul unde era si ii curgeau balele din abundenta. L'am dus in camera la caldura si pana sa vina veterinarul acesta s-a simtit mai bine dar tot mai tremura putin. Avea putina temperatura si veterinarul i'a afcut un vaccin.Imi puteti spune ce pot face? Sa il tratez.cu ce? Femeie care are grija de el spune ca a mai afcut asa si sa nu ma speri... dar nu este tocmai normal pentru un caine sa faca asa.Si vreau sa aflu ce pot face cu el sa se faca bine:]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BobbyTheOne a răspuns:

Tu in nici un caz nu ai de ce sa il tratezi happy daca mai face o criza, inainte sa il duci la un control complet, faci urmatoarele lucruri :
inchizi lumina, radioul si televizorul
indepartezi orice piesa de mobilier din apropierea cainelui
nu te apropii de gura lui, risti sa fii muscat
daca acesta se mai afla in crize dupa o perioada de aproximativ 5-10 minute, atunci a intrat cu siguranta intr-o stare ce poarta numele de status epilepticus, si trebuie sedat, lucru pentru care va trebui sa iti suni veterinarul
mergi cu cainele la doctor, pentru un control complet, in urmatoarele 24 de ore happy
asta se face in mod normal happy nu cred ca ai la indemana Fenobarbital si Hidantaina -cam cu astea se ttrateaza epilepsia tongue

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi sa nu fie si turbat.