| 2001pau a întrebat:

Bună seara, eu am împlinit vârsta de 18 ani, dar am continuat școala, anul acesta mi-a expirat buletinul. Iar eu nu am mai primit alocația din luna lui Iulie, știți cumva daca poate fi din cauza asta ca am buletinul expirat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are legatura alocatia de stat pentru copii cu cartea de identitate. De altfel valabilitatea CI a fost prelungita pe toata durata starii de urgenta, apoi starii de alerta si inca 90 de zile de la incetarea acesteia.
Nu spui ce scoala ai continuat, alocatia se plateste in continuare doar pentru elevii de liceu si scoala profesionala.
Daca esti la liceu sau scoala profesionala probabil ca n-ai primit alocatia fiindca n-ai depus cerere in acest sens.
Daca nu ai depus cererea du-te repede la secretariatul scolii si s-o depui, solicitand si alocatia de pe ultimele 3 luni anterioare.

| 2001pau explică (pentru Ioandelasal):

Am continuat liceul, am depus cerere anul trecut când am făcut 18 ani(buletinul abia anul asta a expirat pentru ca l-am făcut la 15 ani nu la 14) și pana sa intru în vacanta am luat alocația, iar când am început iar anul școlar acum în septembrie am mai depus o data cererea. Dar nimic colegi mei au primit alocația, iar eu nu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru 2001pau):

Intereseaza-te la secretariatul liceului, sa afli daca ti-au trimis cererea.