| Oxymorone a întrebat:

Buna,am inceput sa iau Diazepam acum o luna si in ultima vreme trebuie sa tot maresc doza pentru ca nu mai dorm cat trebuie. Cu o pastila de 10 mg,dorm 3, 4 ore si in intervalu' asta ma mai si trezesc, cu 2 pastile dorm bine, dar ma trezesc greu de tot si am luat in seara asta 3 pastile odata si au trecut 2 ore de cand astept sa adorm,mai simt si o presiune in zona temporala a creierului si intepaturi in tampla (am avut recent dureri de masea si nu stiu daca asta e cauza). Imi explica cineva ce se intampla? Vreau sa specific,nu sunt alergica la lactoza si nici alte prostii din astea,pastila imi prieste,dar nu isi face efectul. Am incercat in trecut si Persedon si prima data cand am luat,a fost OK, apoi am inceput sa ma trezesc pe la miezul noptii si sa adorm pe la 3 si tot asa din 3 in 3 ore.
P.S: Dupa ce iau Diazepam,imi simt capul greu,ca si cum as fi mahmura si in ciuda faptului ca incerc sa ma relaxez si sa astept somnu' ala,nu se intampla absolut nimic. Fara pastila aia, nu pot dormi. (Am 17 ani,daca asta ajuta cu ceva ).
P.P.S: Ma inteapa frecvent inima desi nu fumez,dati-mi raspunsuri fara copy/paste, va rog.

Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Schimba Diazepamul care este un tranchilizant care da dependenta cu Trittico. Ia cu o ora inainte de culcare 1/3 dintr-o pastila, adica 50 mg. Daca te trezesti ametita si cu o senzatie de lesin, ia 1/6 (25 mg).

| TrăieşteClipa a răspuns:

Medicamentele nu rezolva problema.
Medicii adevarati trateaza minte-corp- suflet.
Subconstientul prin insomnie incearca sa-ti transmita un mesaj, ca ceva in interiorul tau nu mai este in armonie.
Poate fi o alegere nepotrivita, o relatie conflictuala, o relatie de iubire care nu te reprezinta sau nu te multumeste, incapacitatea de a spune nu, etc.

| Oxymorone explică (pentru TrăieşteClipa):

Te asigur ca nu este nimic din toate astea.

| Peridava a răspuns:

Nu mai lua diazepam. Mai rau te zapaceste. Somnul cu medicamente nu e somn odinitor. Astea sint facute sa tina "calm" (citeste: amortit) o persoana agitata. Mai bine fa miscare pina la epuizare cum spune Igor. Bea seara lapte cald (ferice ca nu ai intoleranta la lactoza!) si daca se poate, si cu o lingurita de miere. Poti bea si ceai de tei. Este si calmant printre altele. Eu il folosesc ca sudorific cind racesc. Pina dimineata nu mai am nimic.

| Peridava a răspuns:

Am revenit tirziu.
NU mai consuma energizante. Din moment ce alergi, banuiesc ca le folosesti. Mai bine apa ( "acqua ceara" - apa simpla, nu chioara happy ).

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

'tui mama lui de robot. Daca e analfabet, sa nu ma mai corecteze! Trec toate agramarile falfabetilor de pe site si mie imi corecteaza latinescul "acqua c h i a r a" in apa (de) ceara. Ptiu!

| TheImpaler a răspuns:

Incearca alt doctor. nici eu nu prea dorm noaptea, mai ales pe caldurile astea.

Răspuns utilizator avertizat