| Gabinnen a întrebat:

Am inceput un tratament de canal pentru doua masele in urma descoperirii unei infectii. Azi am avut prima sedinta, deocamdata dureri prea mari nu am avut. Stomatologul mi-a zis doar sa nu mananc in partea aceea ca sa nu se acumuleze resturi alimentare in gaura aceea din masea. Urmatoarea sedinta va fi peste 2 zile dar intre timp nu stiu ce as putea sa mananc. Pentru cine s-a mai confruntat cu asta, este indicat orice fel de mancare doar sa evit sa mananc in partea aceea sau ar trebui sa mananc chestii gen supe, pireuri si alimente mai moi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa nu consumi lapte, deoarece el este vinovat de toate infecțiile din organism. La fel alimentele mai tari care au nevoie sa fie mestecate mai mult.

| Sonia822 a răspuns:

Te rog sa citesti despre specializarea Endodontie si tratamentele de canal la specialist cu microscop. Un dentist care n-are aparatura- microscop, face tratamentul ``la ghici`` si poate dura si 6 sedinte, sau mai multe. Riscurile sunt de 90% sa nu ajunga pana unde trebuie, dar si alte riscuri asociate. Mergi la medicul dentist cu specializarea endodontie si te rezolva intr-o singura sedinta.

| Raducons a răspuns:

Daca o curatat cat de cat trebuia sa puna o plomba provizorie pe care o putea scoate usor si nu te mai chinuiai tu, Orice ai manca intra,

| Blueberry8 a răspuns:

Mananci ce vrei, dar in partea cealalta happy.