| Roxana993 a întrebat:

Am luat anticonceptionale Karissa 4 luni, dupa care am intrerupt o luna si luna urmatoare am inceput iar sa le iau. Pot sa am contact sexual neprotejat inca de la inceputul administrarii pastilelor? Dau fundita raspunsului cel mai bun si explicit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, tratamentul cu AC se ia 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc.

În altă ordine de idei, întreruperea TREBUIE să fie de MINIM 3 luni - NU doar o lună!

NU ai precizat dacă le-ai început în PRIMA zi de menstruaţie sau în zilele 2-5 ale CM...

Dacă le-ai început în PRIMA zi de menstruaţie, atunci efectul contraceptiv intervine chiar din acea zi :)

Dacă le-ai început în zilele 2-5 ale CM, atunci efectul contraceptiv intervine doar din a 8-a zi de administrare, iar în primele 7 zile sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule/creme spermicide, etc ).

"3. CUM SĂ LUAŢI KARISSA :

Luaţi întotdeauna Karissa exact aşa cum v-a recomandat medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigură.
Blisterele din fiecare cutie sunt concepute pentru a ajuta să vă amintiţi să luaţi drajeurile.

Începeţi prima cutie :
Începeţi să luaţi primul drajeu din prima zi a ciclului. Aceasta este ziua unu a ciclului – ziua când începe sângerarea.
Dacă începeţi în ziua 2-5 a ciclului dumneavoastră, trebuie să utilizaţi o metodă de contracepţie suplimentară, cum ar fi prezervativul, în primele 7 zile de administrare din primul blister.
Puteţi lua drajeul în orice moment al zilei, dar trebuie să încercaţi să îl luaţi aproximativ la aceeaşi oră, în fiecare zi. Vi se va părea mai uşor să-l luaţi fie seara târziu, fie dimineaţa devreme. Luaţi câte un drajeu în fiecare zi, în ordinea indicată, până ce terminaţi toate cele 21 drajeuri din cutie.
După ce aţi luat cele 21 drajeuri, în următoarele şapte zile nu veţi mai lua drajeuri. În decursul acestor 7 zile trebuie să înceapă menstruaţia.
Nu trebuie să utilizaţi nicio formă suplimentară de contracepţie pe durata celor şapte zile de pauză, cu condiţia că aţi luat corespunzător cele 21 de drajeuri şi veţi începe următoarea cutie în timp.

Următoarea cutie :
Începeţi următoarea cutie după cele 7 zile de pauză, chiar dacă menstruaţia continuă. Veţi începe întotdeauna o nouă cutie în aceeaşi zi a săptămânii." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5017_29.12.04.pdf?anmPage=846&ID=16915

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| madamme a răspuns:

NU. Doar dupa sapte zile de administrare.

| Marioara_Alexandru_1996 a răspuns:

Da poti sa incepi contactul sexual neprotejat dar trebuie sa stii ca nici ele nu sunt 100% sigure pentru ca tot ai o sansa de 10% sa ramai gravida parerea mea ar trebui sa faceti sex protejat ca e mult mai sigur dar daca vrei senzati tari ai mare grija happy

| Roxana993 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am inteles si sunt foarte folositoarr. Insa nu e vorba de senzatii tari cum ati spus doamna Marioara, pentru ca intr-o relatie de 2 ani de zile e cam greu de fiecare data sa stai sa te protejezi plus ca exista incredere intre ambii parteneri referitor la boli cu transmitere sexuala. Deci, prefer traamentul cu AC deoarece pana acum a avut efect si eficienta. Multumesc inca o data!