| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Am luat contact in urmă cu trei zile cu o personă care a trecut prin infecția cu coronavirus (prin atingerea de obiecte, aceea persoană este ok însă soțul i-a decedat, nu știu dacă a fost sau nu vaccinată), de asemenea am luat contact cu o persoană (copil) care a stat la școală lângă o colegă a cărei mamă este infectată și stă momentan in carantină (mama este in carantină iar copilul la școală deși locuiesc în aceeași locuință, declarând însă altceva pentru a nu fi exclusă de la școală).
Problema este că astăzi am strănutat de foarte multe ori (și copilul cu care am luat contact și sora ei și mama lor) și de la amiază simt că am temperatură (nu știu cât pentru că nu îmi găsesc termometrul), tot acum 3 zile am fost udă la picioare destul de mult timp - problema este că in comunitatea (satul) din care fac parte sunt foarte multe persoane infectate și deja încep să îmi fac griji...cum as putea afla dacă este vorba doar despre banala răceală sau coronavirus? Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Yuoia a răspuns:

Test. Sau mai bine, mergi maine dimineata la medicul de familie.