| joghu22 a întrebat:

Buna seara,
Câte zile stă în carantină o persoană care are COVID dar este vaccinată?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca esti contact direct stai 5 zile, daca esti confirmat stai 7 zile.

| Lukasssz a răspuns:

| Brizbriz a răspuns:

5 zile
dupa aia se duce si infecteaza tot ce prinde
LEGE IMBECILA, daca esti vaccinat, legea spune ca "nu poti" sa infectezi pe altii, lucru ABSOLUT GRESIT... de ce NU poti?!?

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu a zis nicio lege așa ceva.
Și cei vaccinați fac carantina daca sunt infectați.

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

Au fost si sunt o TONA de excluderi daca esti vaccinat, o TONA
chiar la un moment dat s-a vehiculat ideea (nu am reusit sa o reconfirm, iar eu nu cred teoria constipatiei fara confirmare) ca daca esti vaccinat NU mai ai "dreptul" la concediu platit cat stai in carantina... deci, vrei sa te carantinezi, treaba ta, a ta si numai a ta
ORICUM regulile se schimba de la o zi la alta si sunt facute *TOATE* dupa ureche si numai dupa ureche

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Singura exceptie de la carantinare pentru vaccinati a fost pentru cei care au fost contacti directi. Pentru infectati nu a fost niciodata nicio exeptie in lege.

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

De aia am raspuns ca nu am primit nici o confirmare si nu cred nimic, pana nu confirm, insa "reguli facute dupa ureche", la asta nu am nici un dubiu... VAG

| Ka0ru a răspuns:

Am patit, tot 14 zile stai daca esti confirmat pozitiv.

| meli120 a răspuns:

Total incorect ce s-a spus mai jos.
5 zile sunt valabile daca esti contact direct, nu cand faci covid.

| meli120 a răspuns:

7 zile, daca persoana e vaccinata.
Oricum o sa te sune doctorul de familie, daca te simti rau o sa te trimita la evaluare si stai mai mult.

| yungandreigawd a răspuns:

5 zile.

| M1h0i a răspuns:

Salut, din ce știu o persoana care are COVID și este vaccinat/ă o sa stea 5 zile, iar cine nu este vaccinat/ă 7 zile