| blairelovesmusic a întrebat:

Dacă o persoana nu este vaccinata dar s-a infectat cu Coronavirus si s-a vindecat poate sa-si faca certificat verde?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai fost luat in evidenta ca infectat (cineva oficial, care te a testat) si numele tau a fost trecut in baza de date a celor infectati, atunci (si numai atunci): da.
In acest caz poti descarca certificatul verde, valabil 6 luni de la constatarea /inregistrarea infectarii.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, doar ca nu face persoana certificatul, acesta se face electronic si persoana respectiva poate sa-l descarce.

| goguPatent a răspuns:

Daca a facut test la un laboratot si e inregistrat la DSP da, poate sa isi faca.

| AndaAlexandra a răspuns:

Daca te referi la cel pe care ti-l descarci tu, da. Si e valabil vreo 6 luni de la data infectarii, daca nu ma înșel.

| Mtoni a răspuns:

Da, cu condiția să te testezi pozitiv oficial, nu cu test rapid acasă.

| emilllyya a răspuns:

Da, e valabil 180 de zile. Il poti folosi din a 15a zi de dupa testul pozitiv