| Dalyan a întrebat:

Am luat doar o pastila din blister in a 4a zi de la inceperea cm, pentru ca de fapt nu era nevoie(trebuia sa imi vina partenerul in tara dar nu a mai avut cum sa vina si am aflat de abia dupa ce am luat prima pastila asa ca m-am gandit sa nu mai bag o luna aiurea pastile).si acum sunt in a 8-9 zi si inca am sangerari destul de abundente (nu cat sa port tampon dar exista si sunt rosii sau visinii)pentru zilele astea.E din cauza ca am intrerupt anticonceptionalele? O sa ma tina toata luna? Ma afecteaza cu ceva? Si se poate face ceva in cazul asta? Multumesc pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E din cauza ca ai luat aiurea acea pastila. Sa iei o singura pastila este mult mai periculos si mai rau pentru organism decat sa fi luat tot blisetrul. Nu inteleg de ce ai ales calea mai riscanta, chiar era atat de greu sa inghiti cateva pastilute, avand in vedere ca asta te-ar fi protejat de multe pericole? Trebuie sa te vada cat mai repede ginecologul tau, cel care iti supravegheaza tratamentul cu anticonceptionale. Poti primi tratament sau macar sa ramai in supraveghere. Plus ca va decide cand mai poti lua contraceptive orale (eu as recomanda o pauza de minim 6 cicluri menstruale pana sa le reincepi)

| Dalyan explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns! Nu sunt in oras sa pot merge la medicul meu dar mi-am facut programare pe maine in alta parte.Acum stiu si eu cat de periculos e, prostia mea a fost ca nu m-am interesat inainte sa le opresc, in mintea mea o singura pastila nu avea ce rau sa faca, dar uite ca m-am inselat. tare. Sper sa fie totul ok..Multumesc inca odata pentru timpul acordat!

| Brigaela a răspuns (pentru Dalyan):

O sa fie totul OK cu ajutorul medicului. Si daca eviti sa mai faci asa ceva in viitor.
Nu era nevoie sa te interesezi nicaieri, era suficient sa citesti prospectul, acolo nu scrie ca ai voie sa intrerupi in vreun fel tratamentul.