| cinevadepetpu a întrebat:

Am mai multe intrebari:
1. Ce se intampla daca manci dupa 6 seara? Te ingrasi, daca da, de ce? Daca mananci fructe sau legume ce se intampla? Si ce nu trebuie sa mananci dupa 6 seara?
2. Va rog sa-mi dati un program pentru a slabi, DOAR CU SPORT! Pe youtube sau daca stiti voi unul. Vreau sa slabesc 10 kg, cam in cat timp as putea?
3. Ce ar trebui sa mananc si ce nu ca sa slabesc?
4. Daca intr-o zi mananc mai mult, ce trebuie sa fac ca sa dau kg jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

"Cinele la ore târzii"
"Cina târzie este dăunătoare în special pentru persoanele cu obiceiuri sedentare[...]
În multe cazuri, starea de slăbiciune care duce la dorinţa de a mânca se produce din cauză că organele au fost suprasolicitate în cursul zilei. După ce termină de prelucrat hrana de la o masă, organele digestive au nevoie de odihnă. Ar trebui să existe cel puţin cinci sau şase ore între mese; iar cele mai multe persoane care vor dori să încerce acest plan vor descoperi că două mese pe zi sunt mai bune decât trei.
Mulţi îşi îngăduie obiceiul vătămător de a mânca chiar înainte de culcare. Şi se poate ca aceştia să fi servit trei mese obişnuite; cu toate acestea, pentru că au o senzaţie de slăbiciune, ca şi cum le-ar fi foame, vor lua o gustare sau o a patra masă. Îngăduindu-şi această practică greşită, ea a devenit obicei şi aceste persoane se simt ca şi cum nu ar putea să doarmă fără să ia o gustare înainte de a se retrage la culcare. În multe cazuri, cauza acestei slăbiciuni se datorează faptului că organele digestive au fost deja împovărate în mod excesiv de-a lungul zilei, pentru că stomacul a trebuit să se elibereze de mâncarea nesănătoasă pe care este prea adesea silit s-o primească, şi aceasta în cantităţi prea mari. Organele digestive astfel maltratate devin obosite şi au nevoie de o perioadă de odihnă totală pentru a-şi reface energia secătuită. A doua masă nu ar trebui niciodată consumată înainte ca stomacul să fi avut timp să se odihnească după munca de a digera masa precedentă. Dacă cea de-a treia masă va fi totuşi luată, ar trebui să fie uşoară şi cu mai multe ore înainte de a merge la culcare."

Extras din cartea "Dietă şi hrană", pagina 152, 153. Sursa: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html