| denisQ00 a întrebat:

Buna, am mai scris aici despre asta sper sa nu va stresez, am 15 ani și 1.76-1.77 înălțime, faza e ca am 50 de kg (chiar puțin sub adică vreo 48-49), de mâncat mănânc sănătos, iau 3 mese pe zi, dimineata, amiaza și seara. Îmi proportionez fiecare masa, adică spun ca dimineața mănânc pana în 300 de calorii, amiaza 500 iar seara tot cam 300. Faza e ca nu mănânc nimic între mese, absolut nimic (poate un fruct). Si problema e ca am o obsesie cu caloriile si fiecare calorie mi-o masor si etc. Nu mănânc orice adică nu ma atrage fast food-ul deloc, nu am mâncat fast food de un an aproape si mănânc foarte """rafinat""" in ghilimele mari, adică nu prea mănânc grăsimi, fără mâncare în ulei, sau carne de porc etc. Toți îmi spun ca sunt mult prea slab și etc si sa ma îngraș, dar nu înțeleg de ce ar fi sănătos sa pun grasime pe mine (poate este sănătos habar nu am nu știu) si as vrea sa știu dacă e ok ce fac și dacă ar trebui sa schimb cât mănânc și altele. P.S: Stau doar în casa și nu fac mișcare deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Esti pe deficit caloric la 48kg. Eu nu zic nimic, te las pe tine sa te gandesti daca este sau nu sanatos.

| MadRaven a răspuns:

Pentru început, ce înseamnă "nu mănânc grăsimi"? Există tendința asta de a fugi de grăsimi ca grup alimentar în loc de a fugi doar de grăsimile dăunătoare. Poate tocmai această fugă de grăsimi te duce la un regim hipocaloric (lipidele sunt cele mai dense caloric, dacă glucidele și proteinele au ambele câte 4kcal pe gram, lipidele au 9). Grăsimile "sănătoase" sunt esențiale într-o alimentație corectă. Da, trebuie să fugi de prăjeli și grăsimi trans, trebuie să fugi de așa-zisele "Grăsimi ascunse" de prin patiserii și ale produse fast-food, dar nucile, semințele, peștele gras sunt foarte bune pentru tine.
Cât despre calorii acestea sunt într-adevăr reduse, dacă sunt bine calculate. Întrebarea mea este dacă aceste 50kg au fost constante în ultimul timp sau observi că slăbești de la o lună la alta?

| denisQ00 explică (pentru MadRaven):

Slabesc de la o luna la alta, si nu stiu exact cat sa mananc ca sa raman la greutatea asta, caloriile sunt bine calculate adica imi cantaresc orice si na. ( prima data dupa stiind cat si ce cate calorii au )

| MadRaven a răspuns (pentru denisQ00):

Dacă slăbești de la o lună la alta deficitul ăsta clar nu-ți face bine. Mă gândeam că poate așa ești tu de fel, dar asta ar fi implicat o greutate constantă.
Crește numărul de calorii ca să nu te trezești cu probleme de sănătate. Aș începe chiar cu creșterea grăsimilor. Mănâncă un pumn de nuci, semințe zilnic. Nu știu să îți spun exact ce din dieta ta e greșit pentru că nu-ți știu obiceiurile alimentare, dar îți recomand să te uiți la ce mănânci zilnic și să vezi ce-ți lipsește ca și macronutrienți (carbohidrati, lipide, proteine), că oricum caloriile sunt evident prea putine.
Problema mea nu e neaparat aspectul, ca pana la urma nu conteaza ca iti zic ceilalti ca pari slab. Problema mea e ca tu avand un regim atat de hipocaloric prelungit cu asa o pierdere in greutate, mai mult ca sigur ai cel putin un deficit in organism, ori de minerale ori de vitamine. Pana la urma de asta mancam, sa luam nutrienti si sa ne hranim organismul. Un organism infometat si care nu primeste ce are nevoie pentru a functiona armonios nu mai da randament.

| denisQ00 explică (pentru MadRaven):

Am sa incerc de acum (adica maine) sa mananc ca si un om normal, asta nu inseamna ca o sa mananc doar prostii, si incerc sa mananc mai normal. Vad ca tu esti informat si multumesc mult ca ma ajuti, dar daca nu fac pic de miscare cate calorii trebuie sa mananc, eu mananc asa putin ca nu ies din casa deloc ( aproape ), am vazut ca copii ar putea manca mai mult din cauza mentabolismului ridicat, dar eu nu stiu daca il am ridicat sau nu... happy

| MadRaven a răspuns (pentru denisQ00):

Sportul nu accelerează chiaar atât de mult metabolismul oricum. Dacă faci sport e foarte benefic pentru sănătate dar la capitolul slăbit nu este cea mai bună metodă.
Cât despre necesarul tău caloric zilnic, eu zic așa: intri frumos pe cronometer (mie mi se pare cel mai bun dar mai găsești și alte trackere care poate ție îți plac mai mult, de ex myfitnesspal etc) îți pui datele (înălțime, greutate actuală etc) și alegi CEL PUȚIN opțiunea de menținere a greutății. Eu aș alege chiar o ușoară creștere a greutății (0, 2kg pe săptămână). La procente eu aș zice să ai în jur de 55% carbohidrați, 20% proteine și 25% lipide.
Intri de pe web sau îți pui și aplicația pe telefon și cu ajutorul ei îți vezi aportul de macronutrienți și de micronutrienți în același timp

| Mirel4412 a răspuns:

De ce faci chestia asta? Alta e sa mananci sanatos si alta e ce faci tu. Normal ca grasimea are si ea rolul ei, dar nu prea multa. Mananca carne legume si ocazional ciocolata sau mai stiu eu ce, si nu vei avea probleme. Tu din ce zici nu esti sanatos. Mananca sa te saturi, nu cat scrii tu pe hartie. Doar oamenii cu probleme in greutate ar trebui sa se gandeasca cata calorii mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica tu mananci 1100kcal? Nu e de mirare ca ai 48kg, e posibil chiar sa continui sa slabesti. Sincer, sper ca le calculezi gresit, fiindca e foarte extrem. Din experienta, eu la 1300kcal muream de foame, avand aceeasi greutate ca tine, la 1, 60m, baiat. Erau ultimele 2 saptamani ale unei diete, la finalul careia am inceput urgent sa mananc mai mult. Deci sper ca aceasta comparatie te ajuta sa intelegi ca mananci foarte putin, pentru tine, mai ales avand in vedere ca nu cred ca iti doresti sa mai slabesti. Cred ca 2000kcal ar fi un minim pentru tine, pentru a te dezvolta armonios, si de asemenea sa faci niste miscare, sa pui ceva masa musculara. Normal ca nu vrei sa te ingrasi, vrei sa arati bine, deci niste miscare te-ar ajuta, chiar si 5 minute. Tin sa mentionez, nu sunt impotriva calcularii caloriilor, si eu am facut-o, dupa cum am zis, dar dupa ce am calculat cateva luni si mi-am facut o idee a cate calorii au alimentele pe care le consum frecvent, am incetat. Am inceput sa mananc intuitiv din nou, ca mai-nainte, si a fost foarte bine, pe de o parte stiam mai clar ce si cat mananc, pe de alta scapam de acel stres de a calcula totul. Cred ca ai putea incerca sa faci acelasi lucru, daca ai ajuns in punctul in care stii destule despre calorii, te poti opri din a le aduna, si sa mananci intuitiv, ceva mai mult. happy

| Skarr a răspuns:

Sanatos nu inseamna putin. Mananci prea putine calorii. Eu slabeam la 1500-1600calorii. Daca mananc sub 1300 calorii aplicatia imi zice ca nu am mancat destul. Si eu incerc sa slabesc dar tu. Nu e bine sa fi gras dar nici prea slab. Trebuie sa mananci cam 1700-1800 calorii ca sa iti menti greutatea. Si peste 2000 sa te ingrasi sau sa pui muschi. Parerea mea daca vrei sa fi ok. Ar fi sa mananci mai mult sa te ingrasi si dupa sa mananci sa te menti. Tot santos. Sau sa mananci mai multe calorii si sa pui masa musculara daca vrei sa faci muschi. Ar trebui sa ai minim 60 kg oricum la 1.76. Parerea mea. Faci ce vrei